Hlavní navigace

Océ slaví 20. výročí samostatné existence na českém trhu

9. 1. 2012

Sdílet

Ačkoli první doložené obchodní vztahy Océ se v tuzemsku datují již do roku 1929, kdy firma Océ uzavřela s někdejší firmou Král smlouvu na výrobu a prodej Océ materiálů, první přímé zastoupení firmy Océ - Van der Grinten pod názvem OCÉ - Czechoslovakia vzniklo v Praze v prosinci roku 1991. Řídili ji tehdy čeští manažeři pod vedením generálního ředitele pana Petera Polluxe. Hlavním úkolem vrcholového managementu bylo především masivní školení všech nových zaměstnanců s cílem dosáhnout v co nejkratší době norem, které byly standardem v prostředí Océ.

V tomto období se Océ podařilo vybudovat fungující celorepublikovou síť obchodních i servisních poboček, ztrojnásobit obrat a z původně malé skupiny odborníků v počtu 29 zaměstnanců vystavět společnost působící ve všech regionech Československa s vlastními 120 kmenovými zaměstnanci. Rozpad československé federace v lednu 1993 si vynutil vznik Océ-Česká republika. Téhož roku se centrála Océ v Holandsku rozhodla navázat na výrobní tradici firmy v Československu a otevřela vlastní výrobní závod v Praze Hostivaři. Océ v té době působilo jak prostřednictvím pražské centrály tak regionálních zastoupení v Brně, Hradci Králové, Teplicích, Plzni a Ostravě. V listopadu 1995 byl v pardubické průmyslové zóně otevřen druhý výrobní závod Océ v České republice.

Nový generální ředitel i sídlo

K začátku roku 1996 převzal vedení společnosti nový generální ředitel Michael Brodin s cílem navázat na předchozí růstový trend a plynule začlenit do obchodních aktivit novou obchodní divizi zaměřenou na velká ucelená tisková produkční řešení. V květnu 1998 se hlavní sídlo Océ v České republice přemístilo do nového administrativního objektu v Praze 4.

S příchodem prvního ryze „českého“ generálního ředitele Océ v České republice, pana Ivana Konečného, nastala pro Océ doba plně zaměřená na maximalizaci tržních podílů v klíčových oblastech podnikání Océ, tedy v oblasti prodeje a servisu velkoformátových tiskových zařízení, tiskových zařízení pro komerční tiskaře a v neposlední řadě produktů a služeb v oblasti ucelených tiskových řešení pro kancelářské prostředí.  Koncem roku 1999 byla organizaćní struktura Océ rozšířena o novou divizi, která se koncentrovala výhradně na komplexní služby v oblasti práce s dokumenty, tedy na jejich tvorbu, distribuci, reprodukci a archivaci.

V letech 2002 až 2006 se společnost Océ jasně profilovala jak po stránce marketingové komunikace, tak po stránce přímé práce se zákazníky. V tomto období proběhlo například Océ Matrix Show, představení nového produkčního systému Océ TDS700. Konala se též první odborná prezentace dynamického tisku formuláře s marketingovými informacemi, dnes známé pod názvem Transpromo.

Rok 2002 byl rokem výročí. Slavilo se 125 let založení Océ, 25 let od prvních dovozů Océ zařízení do Československa a 10 let samostatného Océ Česká republika. Hitem roku se stal digitální produkční barevný tisk, který s sebou však kromě nadšení přinesl i nejistotu poskytovatelů tiskových služeb, pramenící z neznalosti, jak správně nové technologie používat. Océ proto přišlo s projektem Océ Colour Works a specialisté tzv. Océ Color Teamu, v rámci řady seminářů, sdíleli se zákazníky poznatky a zkušenosti v oblasti color managementu.

Následující rok realizovalo vrcholové vedení Océ akvizici na území Slovenska a v říjnu roku 2003 vznikla samostatná organizace Océ - Slovenská republika. Veletrhu Océ OpenHouse 2004 v německém výrobním závodě v Poingu u Mnichova se z České a Slovenské republiky zúčastnil rekordní počet návštěvníků. V rámci nové strategické divize Océ Business Services začalo Océ optimalizovat procesy práce s dokumenty ve skupině Skanska a byla spuštěna realizace dosud největšího projektu centralizovaného digitálního tisku a zpracování dokumentů ve společnosti Česká pošta s.p. prostřednictvím technologie Océ VS7650 a SW nástrojů Océ Prisma.

V roce 2006 se stal novým generálním ředitelem Océ v České a Slovenské republice Jan Pachman. Hlavním úkolem nového generálního ředitele byl růst organizace, zefektivnění interních procesů a vybudování pozice leadera v oblasti profesionálního tiskového řešení pro korporátní a komerční sféru. Jedním z realizovaných projektů byla první veřejná sázka Océ v IT oblasti na dosažení úspor v nákladech na tiskové procesy. Pro skupinu RWE vytvořila společnost Océ centralizované středisko zpracování hromadné zákaznické komunikace v České republice a od ČSOB přebrala činnost podatelen a výpraven dokumentů. V závěru roku prošlo Océ úspěšně procesem certifikace na ISO 9001 a ISO 14001. V roce 2007 oslavilo Océ N.V. (vlastník Océ ČR) 130 let od svého založení a zákazníci konečně začali vnímat digitální tisk nejen jako doplněk ofsetu. Rok nato divize OBS zahájila nejrozsáhlejší projekt tiskových služeb v České republice pro skupinu ČEZ a podařilo se jí uspět i v výběrovém řízení na poskytování komplexních dokumentových služeb pro korporaci Hertz.

Na veletrhu Drupa 2008 byla podepsána smlouva s bratislavskou společností Cromwell na celosvětově první instalaci plnobarevné kontinuální inkoustové tiskárny Océ JetStream. V roce 2008 rozšířilo Océ na českém trhu své působení o novou strategickou divizi Océ Display Graphics. Ta o rok později mimo jiné představila originální koncept na výrobu velkoformátové lentikulární grafiky a posléze tisku na sklo či keramiku, jehož nosným produktem je velkoformátový systém Océ Arizona. V březnu 2009 se Océ N.V. stalo součástí skupiny Canon podniků a v kategorii kancelářských zařízení proběhla blesková konverze OEM portfolia ke značce Canon.

V průběhu roku 2010 předala Vienna Insurance Group do rukou OBS problematiku hromadného spravování svých klientských dokumentů. Rok 2010 je v prostředí Océ skupiny podniků vnímán jako nejúspěšnější v historii samostatného působení na českém a slovenském trhu dle klíčových ukazatelů výkonnosti.

20. výročí samostatné existence Océ na českém trhu

Při příležitosti 20. narozenin přímého zastoupení se 2. prosince 2011 ve 27. patře City Tower Pankrác konala oslava s bohatým programem. V pražském kongresovém centru a přilehlé restauraci Aureole mělo více než 150 hostů možnost ohlédnout se za historií Océ prostřednictvím retrospektivní galerie, přispět na charitativní účely nadačního fondu Kapka naděje a zejména v přátelské a neformální atmosféře pobýt se zákazníky a partnery společnosti a oslavit tak společně současnost i budoucnost fungování Océ v rámci skupiny podniků Canon.

Po krátkém úvodu a přivítání Janem Pachmanem, generálním ředitelem Océ Česká a Slovenská republika, následovalo ocenění zákazníků za některá „NEJ“ v historii Océ. Například společnost KS-Europe byla oceněna za nejvíce vytištěných stran na Océ tiskárnách, společnost ŠKODA AUTO za nejvíce metrů vytištěných na Océ tiskárnách v odvětví průmyslu nebo Skupina ČEZ za rozsah služeb tiskového workflow, které zaměstnává největší počet zaměstnanců Océ. Pozvání přijal i regionální Vice President Océ Wil Snijders, který jménem HQ poděkoval Océ v České a Slovenské republice za dlouholeté významné přispění k fungování skupiny podniků. Celým večerem provedl hosty moderátor Tomáš Hanák. Společně strávený čas zpříjemnil i swingový muzikant Ladislav Kerndl se svou kapelou a jazzová zpěvačka Elena Sonenschein. Vrcholem oslavy byl křest kalendáře Océ 2012 ve znamení „Zaostřeno na detail“. Už čtvrtý v řadě vlastních Océ kalendářů obsahuje opět fotografie pořízené samotnými zaměstnanci Océ.

Océ ve skupině Canon

Ve druhé polovině prosince 2011 došlo k dalšímu významnému posunu v akvizičním procesu společností Canon a Océ zahájeném v březnu roku 2010. Společnost Canon oznámila, že se dohodla se společností Orbis Investment Management a dvěma dalšími sesterskými společnostmi na převodu akcií, které ji umožnilo dosáhnout více jak 95% akcií Océ.

Océ-Česká republika a Océ - Slovenská republika nadále zůstávají samostatně fungujícími organizacemi se svými vlastníky Océ N.V. a Océ - Interholdings B.V. se sídlem ve městě Venlo, Nizozemí. V současné době probíhá sbližování a koordinování obchodních a marketingových aktivit Océ s aktivitami Canon.

Obrazové zpracování historie Océ naleznete na adrese: www.oce.cz/galerie-Oce-v-pohybu

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?