Hlavní navigace

Malware: infekce stále častěji míří na klienty bank

7. 4. 2015

Sdílet

Bankovní malware se snaží vytěžit z infikovaného zdroje maximum. „Pokud se mu nepodaří dostat se na bankovní účet oběti nebo pokud tam není dost prostředků, snaží se alespoň ukrást zajímavá osobní data, generovat kliknutí na reklamy nebo zneužít strojový čas počítače k těžbě bitcoinů,“ říká Robert Šuman, vedoucí detekčního a analytického týmu společnosti Eset.

Ani autorizační SMS není 100% jistotou

Bankovní malware je čím dál sofistikovanější. Útočníci si dokáží poradit i s autorizačními esemeskami. Stačí pod nějakou záminkou přesvědčit nepozorného uživatele, že si má nainstalovat do mobilu aplikaci, která pak autorizační esemesku nezobrazí majiteli mobilu, ale přepošle ji útočníkům.

„Mobilní viry nejčastěji zneužívají naivitu nebo nepozornost lidí. Pro reálné ohrožení je totiž potřeba alespoň minimální interakce od uživatele. Většina útoků ztroskotá na některém z bezpečnostních opatření. V případě phishingových útoků zaměřených na online a mobilní bankovnictví Zuno je úspěšnost útoků prakticky nulová,“ říká Martin Fischer, IT Security Specialist online banky Zuno.

V poslední době je v oběhu více než 150 tisíc různých počítačových virů a každý den se miliony lidí stávají oběťmi tohoto nového typu kriminality. Říká to průzkum TNS Opinion & Social.

Podle průzkumu je o rizicích kyberkriminality v Česku dobře informováno asi jen 38 % obyvatel. Nejlépe jsou na tom v rámci EU Dánové a Nizozemci (67%), nejhůře občané Rumunska (31%). Nejvíce dotázaných si v Česku za posledních 12 měsíců měnilo přístupové heslo na svůj emailový účet (32%). Alespoň jednou za rok si internetová populace mění hesla i na svých sociálních sítích (14%) nebo na stránkách online bankovnictví (24%).

Jednou z možností, jak se vyhnout kyberkriminalitě, je i pravidelná změna přístupového hesla. Samozřejmě je třeba dodržet obecné zásady bezpečného chování na internetu.

Čtěte také:
→ Počítačoví zločinci se začínají zaměřovat na zdravotní údaje
Stále více zdravotnických zařízení a zdravotních pojišťoven využívá moderní informační technologie. Tento trend neušel pozornosti počítačových zločinců, kteří si začínají vyhlížet zdravotnictví jako svůj další cíl. Očekávat lze vzestup podvodů zneužívajících citlivé informace z lékařských spisů.
→ IT výdaje za bezpečnost vzrostou z 18% na 25%
Primárním úkolem zabezpečovacích systémů je ochrana, nicméně poslední studie dokazují, že firmy, které chtějí uspět v prostředí, kde se jedním z hlavních prodejních nástrojů stávají mobilní aplikace, nahlížejí na systémovou bezpečnost zcela novým prizmatem.

Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.

G+

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality