;
Hlavní navigace

Háčky a čárky v českých internetových názvech zatím odloženy

13. 2. 2013

Sdílet

Sdružení CZ-NIC, které je naším národním správcem registru doménových jmen, zveřejnilo výsledek průzkumu agentury Markent ohledně zájmu o zavedení diakritiky v internetových názvech. Tento průzkum periodicky nechává CZ-NIC provádět periodicky každé dva roky.

Systém je sice pro práci v režimu IDN (Internationalized Domain Names) připraven, ale zatím o doménové názvy s háčky a čárkami není zájem. Většina Čechů je konzervativních a na názvy bez diakritiky si zvykli.

Názory na zavedení diakritiky v doménách CZ - organizace
Podobná situace je i u organizací. Zavedení si nepřeje více než 70% nich. 

Mezi hlavní důvody patří obava z chaosu a nepřehlednosti. U komerčních subjektů je to také obava ze zvýšených komplikací při registraci doménových jmen s názvem firmy nebo obchodní značkou. Zatímco dnes se zpravidla registrují varianty s pomlčkami, při zavedení IDN by se ještě musely uvážit kombinace s diakritikou/bez diakritiky. 

Rizikem je totiž typosquatting, tedy parazitování na známé doméně zaregistrováním její varianty, zpravidla překlepové. Typické je třeba wwwfirma.cz (parazitující na www.firma.cz). Zavedení diakritiky by se pro typosquatting otevřely nové možnosti. Kromě diakritických variant jsou v IDN možné varianty označované jako homografní: stejně vypadající znak (třeba malé "o") může existovat i v jiných abecedách (např. v azbuce) a z hlediska IDN se jedná o různé znaky, tedy současná registrace dvěma různými subjekty je možná.

Nepřehlednost spočívá také v tom, že v některých připadech je potřeba název s diakritikou "přeložit" do kombinace znaků bez diakritiky, tento tvar se označuje jako "punycode". Tak třeba název "říčany.cz" by IDN transkripci vypadal jako "xn--any-qma4n3r.cz".

Jak funguje IDN adresování si můžete vyzkoušet na adrese: http://hačkyčárky.cz.

Zajímají vás podobné informace a chcete dostávat pravidelný newsletter  do své poštovní schránky? Registrujte se do sítě webů IDG!

G +

Našli jste v článku chybu?