Hlavní navigace

Google uplatní větší kontrolu nad instalací rozšíření pro Chrome

8. 11. 2013

Sdílet

Google přitvrzuje kontrolu na instalací rozšíření do svého populárního prohlížeče Chrome. Do jeho windowsovké verze bude od ledna příštího roku možné přidávat rozšíření jen přes oficiální úložiště Web Store. Technicky je možné tuto podmínku obejít - třeba vývojáři musí mít možnost kvůli testování instalovat své vlastní neveřejné verze svých rozšíření - ale pro řadu běžných uživatelů to může být neschůdná cesta.

Deklarovaný důvod je zvýšení bezpečnosti uživatelů. Ve svém oficiálním blogpostu Google zdůrazňuje benefity pro uživatele tak vehementně, že to vybízí k úvahám o tom, jestli blaho uživatelů je tím jediným motivem. Google totiž nad aplikacemi na Web Store uplatňuje řadu omezení. Může se tak stát, že řada populárních rozšíření nebude na toto úložiště připuštěna, protože nebudou vyhovovat stanoveným podmínkám. Horkými kandidáty na vyloučení mohou být třeba programy na blokování reklamy, jejichž provoz není v zájmu samotného Googlu. O tom, že se nejedná jen o teoretickou možnost, svědčí fakt, že blokátor AdBlock Plus byl již dříve vyloučen z tržiště aplikací pro Android Google Play.

Dalším faktem je, že vývojářská registrace na Web Store stojí 5 USD a v případě, že publikované rozšíření produkuje finanční příjem, Googlu se z něj musí odvést 5%.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Google přitvrzuje: odstranil Adblock a AdAway z Google Play 
→ Google Play se hemží podvodnými aplikacemi

G+

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?