Hlavní navigace

Citrix optimalizuje XenServer pro vstup do Éry Cloudu

4. 10. 2011

Sdílet

V souvislosti s posunem IT odvětví směrem k Éře Cloudu se neustále vyvíjejí nové služby, jež pro svůj provoz vyžadují platformy postavené přímo pro potřeby cloud computingu. Ty se totiž zásadně liší svými potřebami od těch, které jsou dnes používány v tradičních datových centrech. Uvedené platformy musejí být navrhovány už od samotného základu tak, aby byly schopny doručovat vícevrstvé služby pro mnoho klientů zároveň, a to co nejjednodušším a nákladově nejefektivnějším způsobem. Klíčovým prvkem a základním předpokladem úspěchu tohoto pojetí je použití virtualizace.

XenServer čelí jednotlivým výzvám tak, že se nesnaží o násilné přizpůsobení stávajících systémů pro použití v cloudovém prostředí, ale namísto toho přináší pružnou platformu pro cloud, kterou lze přizpůsobit konkrétním potřebám. Díky tomu mohou poskytovatelé cloudových řešení nabízet rozlišné služby vyhovující požadavkům jejich zákazníků. S ohledem na možnosti kombinace s nedávno představeným produktem CloudStack si podle Citrixu mohou být uživatelé jisti, že klíčová komponenta jejich cloudové infrastruktury skýtá takový prostor pro optimalizaci sítě a virtualizace, jaký v současnosti používají největší a nejúspěšnější poskytovatelé v oblasti služeb založených na cloudu.

Pro zákazníky požadující nákladově efektivní, výkonné a integrované řešení pro virtualizaci jsou u XenServeru 6 vylepšení, která zajistí jeho snazší stažení, instalaci i samotné použití. XenServer již od svých počátků používá licenční model, který neklade umělé překážky související s rozsahem použití nebo zvyšováním nákladů v případech, kdy zákazníci používají servery s vyšší hustotou, vybavené více CPU a pamětí pro krytí virtuální zátěže. Ve výsledku tak mohou uživatelé zachovat stávající investice do virtuální infrastruktury při jejím současném růstu. Zákazníci VMware si navíc mohou uvolnit ruce, které jim v současnosti svazuje prodražující se licenční politika spjatá s produktem vSphere 5 (o těchto poplatcích se často hovoří jako o vTax). Současně také mohou těžit z vyšší míry flexibility plynoucí z použití řešení, jež lze na současném trhu označit jako nejlépe optimalizované pro virtualizaci pro potřeby cloudu.

Co je nového - mezi novinky u XenServer 6 patří:

•    Optimalizace pro cloud a doručování aplikací prostřednictvím sítě – XenServer 6 zahrnuje plně integrovaný Open vSwitch, což je technologie používaná pro tvorbu cloudových sítí příští generace založených na standardu OpenFlow. Těsná integrace s Citrix NetScaler dovoluje hardwarově řízenou optimalizaci výkonu sítě (SR-IOV) pro produkty NetScaler VPX a SDX.

•    Optimalizace pro potřeby virtualizace desktopů – XenServer 6 zahrnuje vylepšené HDX, díky němuž lze dosáhnout nižších celkových nákladů na vlastnictví (TCO) a lepší uživatelské zkušenosti v oblasti virtuálních desktopů, které používají graficky náročné aplikace. Díky této novince mohou být fyzické GPU jednotky (grafické čipy) centrálně spravovány a jejich výkon přiřazen ke konkrétním virtuálním desktopům prostřednictvím přímého přístupu, což vede k optimalizaci grafického výkonu. Vývojáři produktů Citrix XenDesktop a XenServer navíc pokračovali v inovacích, které mají odstranit problém s ukládáním dat v prostředí virtuálních desktopů tím, že maximálně využívají lokálně dostupnou kapacitu úložiště prostřednictvím funkce XenServerIntelliCache a dramaticky tak snižují náklady na centralizované ukládání dat.

•    Hotovo za deset minut – díky výraznému zjednodušení požadavků kladených na správu XenServeru mohou zákazníci produkt nainstalovat a začít s jeho provozem již v řádu minut. Prostřednictvím použití výkonných automatizačních nástrojů také mohou získat maximum zdrojů ze svého datového centra a zajistit pro své služby potřebný výkon a dostupnost.

•    Plná podpora pro Microsoft System Center 2012 – XenServer 6 nyní nabízí zákazníkům možnost správy služeb a virtuálních strojů běžících na XenServeru přímo z prostředí jejich System Center Management, které je integrováno jak s Virtual Machine Manager pro řízení probíhajících operací, tak i Operations Manager pro monitoring a odstraňování případných problémů. Více informací můžete získat na stránce Microsoft System Center 2012 beta.

•    Výkonný Open Source Xen Hypervisor – XenServer 6 obsahuje Xen 4.1, aktuální vydání open source hypervizoru.

Kompletní přehled funkcí a dalších vlastností produktu je k dispozici na následující stránce:

http://support.citrix.com/article/CTX130418

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?