Hlavní navigace

Brendan Eich stanul v čele Mozilly jen nakrátko, rezignoval kvůli podpoře zákazu homosexuálních sňatků

25. 3. 2014

Sdílet

Aktualizace 4.4.2014: Novým CEO neziskové společnosti Mozilla Corporation se stal Brendan Eich, který doposud zastával funkci CTO. Vystřídal Jaye Sullivana, který vrcholnou funkci zastával šest let. Ve funkci vydržel jen krátce. Jeho podpora iniciativě na zákaz homosexuálních sňatků v Kalifornii (věnoval 1000 dolarů) vyvolala takový odpor, že rezignoval.

Eich stál u zrodu projektu Mozilly již v roce 1998, tehdy ještě jako zaměstnanec firmy Netscape Communications. Bylo to v době, kdy legendární prohlížeč Netscape ztratil své tržní postavení a prohrál v bitvě browserů s Internet Explorerem od Microsoftu. Netscape tehdy učinil ze své vlajkové lodi open source projekt, který pokračoval právě pod názvem Mozilla.

Eich pracoval pro Netscape od roku 1995 a právě v této době JavaScript vznikl a postupně se stal nejpoužívanějším programovacím jazykem na světě. Na kódu Mozilly je postaven i současný projekt internetového prohlížeče Firefox a operačního systému Firefox OS - pod úspěchem obou projektů je podepsán i Brendan Eich a k jeho zásluhám patří jak technická, tak i marketingová stránka věci.

Mozilla spravuje i další open-source projekty, jako je BugZilla (evidence chyb v programech), Thunderbird (e-mail klient) a Gecko (vykreslovací jádro pro HTML jazyk).

Brendan Eich v minulosti aktivně vystoupil proti homosexuálním sňatkům v Kalifornii, třeba tím, že v roce 2008 finančně podpořil iniciativu Proposition 8. Ta sice nakonec nevedla k trvalé změně legislativy (ústavní soud zákon označil jako neústavní), ale gay komunita vyčítá Eichovi jeho postoje. Podle nich jsou neslučitelné s filosofií svobodného softwaru, který Mozilla reprezentuje. Situace je tak vážná, že některé nezávislé vývojařské skupiny dokonce oznámily ukončení spolupráce s Mozillou. Patří k nim i společnost Rarebit, jejíž CEO Hampton Catlin sám uzavřel sňatek s osobou stejného pohlaví.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Foxconn nabere až 3000 vývojářů na projekty s Firefox OS
Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn Technology Group dává velké naděje do operačního systému Firefox OS od Mozilly.
→ Firefox OS jde pozdě na to, aby zatřásl mobilním trhem
Analytici jsou skeptičtí k tomu, že by vstup Mozilly s operačním systémem Firefox na mobilní trh mohl nějak významně změnit jeho pravidla hry.

G+

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality