Hlavní navigace

Twitter: aktuálně větší tržby i větší ztráta než loni

4. 10. 2013

Sdílet

Každá firma, která chce vstoupit na burzu, musí zveřejnit výsledky hospodaření. Udělal to i Twitter a ukázalo se to, co jsme všichni tušili: za celou dobu, kdy Twitter funguje - tedy od roku 2006 - je ve ztrátě. Za první půlrok 2013 dosáhly ztráty 69 milionů USD, to je relativně více než ztráta 79 milionů USD za celý rok 2012. Tržby Twitteru ovšem rostou, ale zatím to vypadá tak, že větší tržby ztrátu nezmenšují. Dlouhodobý trend je sice pozitivní (v roce 2011 byla ztráta dokonce 218 milionů USD), ale i tak za celou dobu existence činí kumulovaná ztráta 419 milionů USD.

Nehledě na dosavadní ztráty si Twitter cení sám sebe na 9,7 miliardy USD. Emisí akcií hodlá získat získat asi desetinu této hodnoty. Investoři v poslední době vidí situaci v oblasti sociálních sítích pozitivně, reálné informace o hospodaření Twitteru však mohou jejich nadšení trochu zchladit.

Přesto Twitter dosáhl zatím pozoruhodných výsledků. Za minulý rok dosáhl obratu 317 milionu USD (tj. trojnásobek oproti roku 2011). Počet uživatelů je stále rostoucí, ke konci 2. čtvrtletí tohoto roku měl 218 milionů měsíčně aktivních uživatelů, a to je 44% nárůst oproti stejnému čtvrtletí v roce 2012. Analytici doufají, že se investoři budou řídit informacemi o růstu a že se nebude opakovat stejná situace, která nastala, když na burzu vstoupil Facebook: tehdy poměrně rychle akcie poklesly na polovinu hodnoty a trvalo rok, než se vrátily na původní úpisovou hodnotu.

Cena akcií zatím známa není, ví se ale už, že se Twitter bude obchodovat pod zkratkou TWTR.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Jak sociální sítě mění komunikaci?
→ Američané tráví 16 minut z každé hodiny online na sociálních sítích
→ Reklama na sociálních sítích – opravdu to funguje?

G+

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?