Hlavní navigace

Rada ČTÚ schválila podmínky pro akreditaci cenových kalkulaček elektronických komunikací

24. 1. 2012

Sdílet

Cenové kalkulačky mají uživateli nabídnout pomoc s volbou cenově výhodného tarifu či služby, zlepšit orientaci a informovanost spotřebitelů o cenách i o jejich poskytovatelích a mají vliv na utváření konkurenčního prostředí. V zemích Evropy se podle ČTÚ  těší značné oblibě. Obvykle jsou provozovány různými subjekty a příslušný regulátor jim může svou akreditací udělit visačku kvality a objektivity a odkázat na ně na svých internetových stránkách. Tak například činí britský regulátor Ofcom. Cenové kalkulačky již delší dobu existují i v České republice.

„Schválení akreditačních podmínek je jedním z řady kroků, kterými chceme posilovat ochranu a informovanost zákazníků využívajících služby elektronických komunikací, například mobilních operátorů a provozovatelů internetu,“ přibližuje dokument Pavel Dvořák, předseda Rady ČTÚ. „Akreditace vybraných portálů s cenovými kalkulačkami bude zaručovat, že právě zde spotřebitel nalezne objektivní, transparentní a aktuální údaje,“ věří současně Pavel Dvořák.

Podle dokumentu, který je ode dneška dostupný na webových stránkách ČTÚ, mohou o akreditaci již nyní žádat provozovatelé cenových kalkulaček pro služby (a jejich kombinace) poskytované prostřednictvím operátorů mobilních a pevných sítí a prostřednictvím provozovatelů kabelových televizí a širokopásmového přístupu k internetu. Mezi akreditační kritéria patří především jejich komplexnost, dostupnost, přesnost a aktuálnost. Zveřejněný dokument dále stanovuje postup při akreditaci a rovněž obsahuje písemný, internetový a telefonický kontakt pro všechny, kteří se o ni hodlají ucházet.

Akreditace se uděluje na jeden rok a po přezkoumání může být obnovena. ČTÚ zveřejní seznam akreditovaných kalkulaček na svých webových stránkách včetně přímých odkazů. O zavedení akreditace cenových kalkulaček rozhodl ČTÚ s ohledem na § 4 zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích ve znění pozdějších předpisů.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?