Hlavní navigace

První pohled: nový iPad mini

26. 10. 2012

Sdílet

iPad mini jde do prodeje 2. listopadu, přičemž cena na českém trhu začíná na 8 490,- za 16GB model s Wi-Fi a pokračuje cenami 10 690,- za 32GB a 12 890,- za 64GB model. Za konektivitu k LTE/3G si připlatíte ve všech případech 3 200,- Kč.

Podívejme se blíže na to, co za tu cenu dostanete.

Realita rozměrů

Apple iPad miniAno, je menší. Jeho rozměry: hloubka 7,2 mm, šířka 134,7 mm a výška 200 mm. Hmotnost je potom 308 gramů pouze s Wi-Fi, případně 312 gramů i s LTE. Dotyková obrazovka má úhlopříčku 7,9 palce. Pokud to porovnáme s nejnovějším iPadem, ten je 9,4 milimetru hluboký, 185,7 mm široký a 241,2 mm vysoký. Jeho hmotnost je potom celých 652 gramů jenom s Wi-Fi (662 gramů s LTE) a jeho displej má úhlopříčku 9,7 palce. Nový iPad mini je k dispozici ve dvou barvách: černé s břidlicovými zády a bílé se stříbrnými zády.

A je tenčí

Apple iPad mini

Jak ukazuje fotografie, je tenký jako tužka. Apple kompletně přepracoval vnitřek iPadu mini, aby mohl vytvořit tenčí a menší zařízení.

Téměř bezešvá hrana

Apple iPad mini

Stejně jako iPhone 5 má i nový tablet diamantem řezané zkosení na hraně svého těla. Sklo bylo do hliníkového těla zapuštěno téměř bez viditelného švu.

Velký dopad menšího displeje

Apple iPad mini

Při 7,9 palcích má displej iPadu mini o téměř dva palce menší úhlopříčku než „plný“ iPad. Nabízí stejné rozlišení jako iPad 2: 1 024 x 768 pixelů čili hustota 163 pixelů na palec, což je mnohem méně než 264 pixelů na palec (ppi) u Retina displeje iPadu třetí generace. Obrazovka iPadu mini má téměř o palec více než konkurenční sedmipalcové tablety.

Zmenšený dokovací konektor

Apple iPad mini

iPad mini je druhým zařízením s iOS, hned po iPhone 5, které využívá přepracovaný a mnohem menší 8pinový dokovací konektor zvaný Lightning. Ten poskytuje více prostoru na spodní hraně přístroje i uvnitř. Vaše 30pinové periferie a zařízení budou fungovat, pokud investujete 749,- Kč do adaptéru Lightning – 30pinový konektor.

Zmenšený procesor

Apple iPad mini

Nový iPad mini je vybaven A5 čipem od Apple, který byl poprvé představen pro iPhone 4S a později i pro iPad 2. Menší tablet ale využívá menšího, 32nm procesu výroby pro zmenšení celkového balení. Ten taktéž snižuje přehřívání a zvyžuje energetickou efektivitu.

Bezdrát: dvoupásmová Wi-Fi a LTE/3G

Apple iPad mini

Apple aktualizoval svou jednopásmovou 802.11n Wi-Fi tak, aby kromě 2,4GHz podporovala 5GHz pásmo. To je čistější a méně „přelidněné“ pásmo. Datová rychlost je 150 Mb/s, přestože průchodnost bude mnohem menší. Za dodatečných 3 200,- Kč budete mít v ceně i LTE/3G přijímač pro rychlé mobilní datové připojení.

Životnost baterie

Apple iPad mini

Cokoliv děláte s iPadem mini, budete to moci dělat dlouho. Podle Applu získá malý tablet stejných 10 hodin Wi-Fi internetové aktivity jako jeho větší sourozenec. Společnost vytvořila svou největší a zároveň nejtenčí baterii pro iPad tak, aby co nejvíce využila dostupné místo v malém těle. Jedná se o 16,3Wh baterii typu Li-Pol. Apple slibuje také 9 hodin „pobytu“ na webu s aktivovaným LTE připojením.

Fotoaparáty

Apple iPad mini

FaceTime fotoaparát mířící na tvář uživatele zvládá 1,2megapixelové snímky a 720p HD video. Zadní fotoaparát iSight s clonovým číslem f/2.4 má 5megapixelový snímač a nahrává Full HD 1080p video.

Chytrá obrazovka

Apple iPad mini

Obrazovka iPadu mini je menší, ale chytřejší: dokáže přijít na to, jestli váš palec na displeji jen odpočívá nebo se snaží o interakci.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality