Hlavní navigace

IDC: Na českém trhu PC došlo k dalšímu propadu

13. 11. 2012

Sdílet


Zatímco trh notebooků ztratil přes 16 % objemu, trh stolních počítačů se zmenšil jen o desetinu, ale tento dílčí trh klesal už v předchozím čtvrtletí. Potvrzuje se tak dlouhodobější trend: s výjimkou prvního čtvrtletí tohoto roku se trh stolních počítačů zmenšuje již dva roky.

V uživatelských segmentech doznala největšího propadu poptávka ze strany velkých korporací, dvouciferný pokles postihl ale i spotřebitelskou poptávku domácností a poptávku malých podniků.

Z hlediska produktových kategorií nejvíce poklesl trh mini notebooků (tzv. netbooků), a sice na své historicky nejnižší objemy. IDC očekává další propady tohoto typu počítačů – mini-notebook se jako produkt blíží konci svého životního cyklu a začínají ho nahrazovat inovativní produkty jako ultra tenké notebooky. Dynamicky roste také trh stolních počítačů typu all-in-one.
Co stálo za propady na trhu PC?

Faktorů spolupůsobilo více: trh se chystá na nový operační systém (OS), v souvislosti s tím bylo zapotřebí snížit hladinu zásob se starým OS. Vedle toho byl trh ochromen velice negativním spotřebitelským sentimentem. Jak již bylo uvedeno, trh vřele přijímá inovace – i přes špatný spotřebitelský sentiment se tedy velice dobře daří tabletům, které stále více kanibalizují trh počítačů. Svojí roli sehrály i značné meziroční výkyvy směnného kursu, nedostatek velkých projektů, omezená dostupnost evropských fondů (ESF) v důsledku korupčních afér, jakož i všeobecná nejistota v evropském prostoru v souvislosti s evropskou dluhovou krizí.

Největší objemy osobních počítačů dodala na český trh ve třetím čtvrtletí opět společnost HP, která dominovala také trhu stolních počítačů. Druhé místo v počtu dodaných PC obsadila společnost Acer Group, která zároveň dodala největší počet notebooků. Jako třetí se co do počtu PC umístila společnost Lenovo, která dosáhla svého historicky nejvyššího tržního podílu na trhu stolních počítačů

Analýzu provedl Petr Švagrovský, IDC

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality