Hlavní navigace

Microsoft a Citrix se spojily proti Vmware

24. 2. 2009

Sdílet

Citrix oznámil plány uvolnit novou sadu nástrojů pro správu virtualizované infrastruktury „Citrix Essentials“ letos v dubnu – ty budou nabízeny ve dvou verzích, jedné pro Microsoft Hyper-V a druhé pro Citrix XenServer.

Nástroje citrixu pro virtualizovaná prostředí jsou v současné době na vyšší úrovni než ty od Microsoftu – ten proto doufá že toto partnerství umožní rychlejší rozšíření Hyper-V v datových centrech. Výměnou Microsoft přislíbil podporu prostředí XenServer v budoucí verzi Systems Center software pro správu, který v současné době podporuje pouze Hyper-V a VMware ESX. Bude také nabízet a prodávat Citrix Essentials pro Microsoft Hyper-V svým zákazníkům po celém světě.

Dalším krokem který by měl nahlodat vedoucí postavení Vmware je příslib bezplatné verze Citrix XenServer – ta by měla být nabízena od dubna. Několik hi-end funkcí (včetně vysoké dostupnosti) bude v souvislosti s tímto krokem přesunuto do Citrix Essentials pro XenServer.

Microsoft a Citrix svorně prohlašují, že mají jasnou cenovou výhodu. Mnohé z funkcí, které bude nabízet od dubna XenServer zdarma je v současné době třeba u VMware platit (cca 5000 USD za server). Pravdou je ovšem také to že Infrastructure 3 od VMware nabízí mnoho funkcí nad rámec XenServer – jako vždy je to tedy o tom, co zákazník potřebuje.

Podle komentářů mnoha analytiků se jedná o jasný signál, že Microsoft a Citrix postupují jako jeden tým proti VMware. Realita je vošem taková, že mnoho společností již VMware aktivně využívá a s největší pravděpodobností budou velmi opatrné s rychlým přechodem na jinou platformu.

Microsoft ústy Davida Greschlera, ředitele pro marketing Systems Center, přiznává že cílem je učinit virtualizaci stejně běžnou součástí platformy Windows jako je v současné době podpora sítí. Hlavní konkurenční výhodou by měly být nižší náklady na školení. „Pokud budete znát Windows, budete znát i virtualizaci“ dodává.

Konference VMworld začíná v Cannes právě dnes – a my jsme na místě abychom si již za pár minut poslechli z úst Paula Mauritze, jak Vmware zareaguje.  

 

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?