Hlavní navigace

Je dobojováno. Apple a Samsung nyní čekají na rozhodnutí poroty

22. 8. 2012

Sdílet

Zatím největší patentový spor mezi technologickými velikány Apple a Samsung se táhne již od počátku měsíce a v závislosti na výsledném rozhodnutí poroty by mohl vyústit až v miliardové pokuty či odškodnění ať už ze strany amerického či korejského výrobce elektroniky.

Celý případ se točí okolo několika patentů vztahujících se na designérské zpracování mobilních zařízení iPad a iPhone a vzhled softwarových ikon uživatelských rozhraní operačních systémů. Přestože po celém světě probíhá podobných sporů mezi giganty produkujícími elektroniku v pravidelných intervalech celá řada, případ Apple vs. Samsung je ostře sledován už jen proto, že se odehrává v srdci americké technologické líhně Silicon Valley nedaleko ředitelství společnosti Apple.

Včerejší odpoledne strávili právní zástupci obou společností přednášením svých závěrečných prohlášení. Během 75minutové prezentace shrnul zástupce Applu Harold McElhinny informace uvedené v některých ze stovek stránek důkazů a svědectví získaných během celého soudního procesu. Dokumenty obsahovaly interní analýzu Samsungu z roku 2007, v níž korejský výrobce rozebírá silné stránky iPhonu, a tiskové zprávy vychvalující „revoluční“ design iPhonu.

Apple tvrdí, že Samsung od června 2010 prodal na území USA na 22,7 milionů kusů svých smartphonů, jež údajně porušují patenty Applu. Proto požaduje, aby Samsung zaplatil odškodné ve výši 2,75 miliardy amerických dolarů.

„Samsung zesměšňuje škody, které Applu způsobil. Dělá si legraci z našeho požadavku na zaplacení odškodného ve výši miliard dolarů,“ sdělil McElhinny. „Odškodné by mělo být vysoké, neboť Samusng masivně porušoval patenty Applu.“

Právní zástupce Samsungu Charles Verhoeven nenamítal nic proti tvrzení, že jsou telefony až příliš podobné. Namísto toho prohlásil, že podobnosti v designu jsou způsobeny přirozenou evolucí mobilního průmyslu. Rovněž poukázal na fakt, že nebyly podány žádné důkazy, jež by dosvědčili matení zákazníků podobností produktů obou společností.

„Apple nepodal žádný důkaz, protože žádný takový neexistuje,“ řekl Charles Verhoeven. „Apple požaduje, aby soud znemožnil jeho největšímu konkurentovi dávat zákazníkům to, co chtějí – smartphony s velkými displeji.“

 

Zdroj: IDG News Service

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?