Hlavní navigace

iPhone 5 je na světě, vsází na vypilovaný design a větší displej

12. 9. 2012

Sdílet

Dle očekávání dnes společnost Apple veřejnosti představila šestou verzi celosvětově populárního smartphonu iPhone. iPhone 5 dostal větší displej, podporu LTE sítí, rychlejší procesor a nový dokovací konektor.

Již tradičně se celá tisková konference nesla v duchu superlativů, tudíž Phil Schiller, vice prezident pro celosvětový marketing společnosti Apple, obligátně zařízení označil za „ten nejkrásnější produkt, jaký kdy Apple vyrobil.“ Nutno podotknout, že na první pohled se designérské zpracování velice povedlo. Tělo nového smartphonu je kompletně tvořeno hliníkem a sklem, přičemž je iPhone 5 o 18 % tenčí a o 20 % lehčí než jeho předchůdce. Zásadní novinkou je také nová verze mobilního operačního systému iOS 6, kteoru Apple oficiálně představil v černu na své vývojářské konferenci WWDC 2012.

iPhone 5

Displej

Také iPhone 5 nese marketingový štítek Retina a zvětšuje úhlopříčku displeje na 4 palce při rozlišení 1 136 x 640 px. Na domovskou obrazovku se tak nově vleze pět řádků ikon. Softwarové balíky iWork a iLife pak byly upraveny tak, aby větší prostor vhodně zužitkovaly. Aplikace, které aktualizovány nebyly, se nebudou roztahovat na celý displej, nýbrž zobrazí v nevyužitém prostoru černé proužky. Dle Schillera má rovněž iPhone 5 vykazovat až o 44 % sytější barvy. Z Konstrukčního hlediska je displej o 30 % tenčí, neboť přímo integruje dotykové senzory.

Procesor A6

Nový iPhone se může pochlubit další generací výpočetní jednotky označené jako A6, která má být jak v běžných tak grafických výpočtech dvakrát rychlejší ve srovnání s předchozím čipem A5. Čip je navíc fyzicky menší a energeticky úspornější. Dle slov Schillera budou běžné úkony jako spouštění aplikací, prohlížení příloh či procházení galerie dvakrát rychlejší.

Jako ukázka výkonu byla použita závodní hra Real Racing 3, jež vyžaduje výpočet odrazů v reálném čase, výpočet obrazu ve zpětných zrcátkách a nabídne grafiku hodnou herních konzolí.

Baterie

Schiller sdělil publiku, že bylo původním cílem návrhářů dosáhnout stejné výdrže baterie, jakou disponuje iPhone 4S, avšak při tenčím a lehčím konstrukčním zpracování. Nakonec vývoj dopadl tak, že nový smartphone vydrží dokonce déle. Výrobce uvádí 8 hodin hovoru a surfování přes 3G nebo LTE síť, 10 hodin surfování přes Wi-Fi, 40 hodin poslechu hudby a 225 hodin pohotovostního režimu.

Bezdrátové sítě

iPhone 5 přichází s podporou sítí LTE, HSPA+ a DC-HSDPA. Schiller zmínil, že díky LTE může iPhone 5 dosáhnout teoretické rychlosti stahování až 100 Mbps. To se však vyjádřil k limitům samotné technologie, praxe bude pochopitelně výrazně střídmější. Wi-Fi adaptér nově podporuje taktéž standard 802.11n na frekvencích 2,4 a 5 GHz a umožňuje teoretickou propustnost až 150 Mbps.

Kamera

Kamera disponuje 8MPx čipem schopným pořizovat fotografie v rozlišení 3 264 x 2 448 px. Nechybí přisvětlovací LED dioda, IR filtr a výrobce udává světelnost o hodnotě f/2,4. Kamera má být rovněž o 25 % menší ve srovnání s iPhonem 4S a čočka je kryta odolným safírovým sklem.

Novinkou je funkce Panorama, která, jak už název napovídá, umožňuje velmi snadnou tvorbu panoramat. Uživatel pouze pomalu přejíždí kamerou po scéně, o zbytek se stará software.

iPhone 5 umí stejně jako jeho předchůdce pořizovat video o rozlišení 1080p, ale vyznačuje se vylepšenou stabilizací, detekcí až deseti obličejů a dovede pořizovat fotografie během natáčení. Polepšila si i přední kamera určená pro video hovory FaceTime, čip má rozlišení 720p.

Konektor

30pinový konektor je historií, iPhone 5 přichází s inovovaným 8pinovým konektorem Lightning, který je o 80 % menší a je oboustranný, což v praxi znamená, že uživatelé nemusejí přemýšlet, kterou stranou jej nasměrovat.

 

iPhone 5 se bude prodávat v černém a bílém provedení v 16, 32 a 64GB variantě. Pro USA byly zveřejněny ceny 199, 299 a 399 dolarů při uzavření dvouleté smlouvy s některým z operátorů AT&T, Sprint nebo Verizon. Online předobjednávky Apple přijímá od 14. září, do prodejen se pak nový manipulátor davu dostane 21. září.

 

Zdroj: Apple.com, IDG News Service

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?