Hlavní navigace

ICT Unie: Sdílení ICT služeb ve veřejné správě přinese vyšší efektivitu i úspory

4. 4. 2012

Sdílet

Ty podle tiskového prohlášeníá představují řešení, jak snížit investiční výdaje na budování informačních systémů ve veřejném sektoru v řádu miliard korun ročně. Důležitým rysem sdílených služeb je např. možnost je využívat bez nutnosti budovat, vlastnit či provozovat nezbytné technologické řešení. Díky množstevnímu efektu, tedy že sdílené služby mohou být poskytovány více uživatelům současně, by mělo docházet k úsporám.

„Náklady organizace či úřadu je možné mnohem lépe predikovat a plánovat, jsou totiž v tomto případě jen provozní, nikoli investiční – platí se za poskytnuté služby,“ vysvětluje prezident ICT Unie Svatoslav Novák a dodává: „Sdílené služby jsou také dobře škálovatelné, lze je přidávat či ubírat podle momentálních potřeb.“

Pro poskytování ve formě sdílených služeb se pak nejvíce hodí takové agendy, aplikace či činnosti, které jsou univerzální a využitelné co největším počtem zákazníků. Například účetnictví, personalistika, spisové služby, agendy obcí s přenesenou působností apod. ICT Unie proto připravila poziční dokument Sdílení ICT služeb ve veřejné správě s podtitulem Návrh vybraných opatření pro snížení rozpočtových nákladů v době ztížených ekonomických podmínek. Jednotlivé kapitoly se zaměřují na to, v čem spočívá podstata sdílených služeb, jaké jsou jejich přínosy či právní aspekty. Stranou nezůstávají ani otázky související s poptáváním sdílených služeb, možnostmi jejich financování nebo bezpečností. Na závěr jsou uvedeny vybrané příklady úspěšně fungujících sdílených služeb ve světě i v České republice.

Koncept sdílených služeb byl přítomným politikům a státním úředníkům představen na ICT Summitu, který ICT Unie uspořádala v pondělí 2. dubna na konferenci ISSS 2012 v Hradci Králové. Naplánovány jsou i další „osvětové“ aktivity zacílené na veřejnou správu, a to na celorepublikové úrovni i v jednotlivých regionech.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?