Hlavní navigace

Google se staví zády k novým Windows, nevidí v nich potenciál

22. 12. 2012

Sdílet

Společnost Google nemá v plánu investovat do podpory nové verze desktopového a mobilního OS Windows 8. Uživatelé se tak k oblíbeným službám Googlu, mezi něž patří především emailová schránka Gmail, cloudové úložiště Drive nebo kalendář Google Calendar, dostanou pouze skrze webový prohlížeč. Jak vyplývá ze slov produktového manažera pro Google Apps Claye Brentona, jenž poskytl rozhovor pro britský magazín V3, Google pro Windows 8 ani Windows Phone nevydá nativní aplikace. Alespoň prozatím.

„Nemáme v plánu vyvíjet mobilní aplikace pro Windows Apps. Při svých investicích jsme velice opatrní a míříme tam, kde jsou uživatelé. Ti však na Windows Phone ani Windows 8 nejsou. Pokud se situace změní, budeme do Windows investovat,“ sdělil Clay Brenton.

Nutno zmínit, že uživatele platformy Apple iOS si Google naopak hýčká. Zmiňme například vlastní aplikaci pro mapový systém Google Apps nebo aplikaci pro přístup k Gmailu podporující push notifikace. Vnucuje se tedy otázka, zda byl Clay Brenton se svým zdůvodněním prozatímní „ignorace“ platformy Windows upřímný. Microsoft přece jen se svým cloudovým systémem Office 365 přímo konkuruje komerčnímu balíku Google Apps. Apple na tomto poli naopak pro Googlu žádnou konkurenci nepředstavuje.

Minulý týden na svém oficiálním blogu Google oznámil, že v rámci „zimního úklidu“ ukončí běh některých svých služeb a funkcí. Ve spojitosti s podporou platformy Windows je zřejmě nejvýznamnější ukončení podpory služby Google Sync a s ní i protokolu Microsoft EAS (Exchange ActiveSync), který využívá. Namísto EAS bude Google využívat otevřené standardy IMAP, CardDAV a CalDAV.

EAS si společnosti jako Google nebo Apple licencují a využívají jej pro implementaci push notifikací o příchozím emailu a synchronizaci kontaktů a kalendáře na smartphonech a tabletech. Platforma Android, jež patří Googlu, zůstane pochopitelně změnami neovlivněna a pro iOS Google vydal nativní aplikaci. Pakliže bude chtít Microsoft synchronizaci kontaktů a kalendáře svým uživatelům nabídnout, bude muset do OS doplnit podporu protokolů CalDAV a cardDAV. Pro přístup k mailům lze využít protokol IMAP, ten však nelze použít pro implementaci push notifikací.

Podporu Google Sync Google ukončí od 30. ledna 2013. Službu bude možné nadále využívat pouze s již existujícími bezplatnými a placenými Google Apps účty, pro nová zařízení již nebude možné synchronizaci ustavit.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?