Hlavní navigace

Co je součástí nejnovější aktualizace Firefoxu

27. 5. 2019

Sdílet

Mozilla tento týden vydala výše zmíněnou verzi Firefoxu, která díky zlepšením výkonu přináší podle společnosti až o 80 procent rychlejší prohlížeč, samozřejmě přihlédneme-li k novinkám, kterých se prohlížeč dočkal v průběhu uplynulého roku.

Bezpečnostní experti zároveň zalepili 21 zranitelností, z nichž dvě byly označeny jako „kritické“, což je nejzávažnější hodnocení rizika ze strany Mozilly. „Předpokládáme, že s určitým vynaloženým úsilím, by některé z nich mohly být zneužity pro spuštění škodlivého kódu,“ hlásí Mozilla. Více než polovina z těchto bugů – konkrétně jedenáct – byla hodnocena jako „vysoké riziko“, což je jen jednu úroveň pod stupněm „kritické“.

Firefox 67, který je možné stáhnout z webu Mozilly, se aktualizuje na pozadí, takže většině uživatelů pro získání nejnovější verze stačí jen restartovat prohlížeč. Pro manuální aktualizaci je třeba rozbalit menu pod třemi vodorovnými čarami v pravém horním rohu, a potom kliknout na otazník v kroužku. Zvolte „O Firefoxu“ (About Firefox). Na další stránce se dozvíte, zda je váš prohlížeč aktualizovaný nebo vyžaduje další proces obnovy.

Mozilla svůj Firefox aktualizuje každých šest až osm týdnů. Naposledy se tak stalo 19. března, kdy vyšla verze 66.

Pokud jde o ono zvýšení rychlosti, pak k tomu Mozilla používá několik opatření včetně přesunu nejméně používaných funkcí na seznamu dolů, aby tak byly dostupné teprve po vykreslení celé stránky. K novinkám patří vytváření priorit skriptů pro záležitosti, které potřebujete jako první, a naopak zpožďování ostatních věcí, díky čemuž je načítání hlavních vyhledávacích skriptů pro Instagram, Amazon či Google o 40 až 80 procent rychlejší. Další změnou je třeba „vypnutí“ neaktivních panelů prohlížeče v případě, že dostupná paměť klesne pod 400 MB. Obsah panelů je pak znovu načten po opětovném kliknutí.

Zdroj: Computerworld.com

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?