Hlavní navigace

10 tipů pro venkovní parkoviště

 Autor: Lesoservis
Plánujete vybudovat nové nebo vylepšit stávající venkovní parkoviště? Ať už vlastníte penzion, hotel či chatu, budou se vám hodit naše tipy.
29. 5. 2023

Sdílet

1. Nepodceňujte přípravu podloží

Na počátku plánování každého parkoviště je dobré vyřešit otázku podloží. Venkovní parkovací stání jsou využívaná každý den a bývá na ně vyvíjená velká zátěž. Tomuto faktu je potřeba přizpůsobit výstavbu podloží. Jestliže máte na pozemku nezpevněnou plochu, pusťte se do drenáže a odveďte pryč veškerou přebytečnou vodu.

V případě horní vrstvy už záleží jen na vás, zda se rozhodnete pro štěrk nebo dlažbu. Nezapomeňte však zpevnit i okraje parkoviště. V opačném případě se štěrk může postupně svézt do nedostatečně zhutněných míst a pevná plocha se začne propadat.

2. Dostatek parkovacích míst

Jestliže provozujete hotel či penzion, kalkulujte s počtem parkovacích míst na celkový počet pokojů. Pokud není možné zajistit na hotelovém parkovišti dostatek stání, pak je důležité mít v záloze další možnosti. Hostům můžete doporučit nedaleké parkování, případně jim navrhnout jiné řešení.

3. Jděte návštěvníkům vstříc

Bezbariérová parkovací stání by měla být umístěná co nejblíže ke vchodu do objektu a umožnit tak invalidům pohodlnější přístup. Blízkost je však důležitá i pro ostatní návštěvníky, obzvlášť v případě, že vezou těžká zavazadla.

4. Buďte ohleduplní k sousedům i přírodě

Pokud je váš pozemek obklopen rodinnými či bytovými domy, zvažte zastínění parkoviště vyšším oplocením, stromy, živým plotem nebo jinými zábranami. Myslete i na životní prostředí a snažte se na parkovišti zachovat co nejvíce přírody. Zbytečně neodstraňujte vzrostlé stromy a další vegetaci. Přišli byste o ceněný kus přírody a navíc by vykácení zeleně mohlo zhoršit stabilitu půdy.

5. Připravte se na rozmary počasí

Pro případ deště je třeba včas vyřešit na parkovišti účinné odvodňování. V horkých letních dnes se vám zase vyplatí zastínění. Na parkovišti v horských oblastech navíc budete potřebovat zálohu ve formě sněhových pluhů k odstranění závějí.

6. Postavte mobilní plot

Díky oplocení venkovního parkoviště vymezíte prostor určený k parkování a zároveň usměrníte kolemjdoucí. Pro objekty situované v přírodě jsou ideální dřevo-ocelové mobilní ploty. Svým vzhledem perfektně zapadnou do okolního prostředí.

7. Využijte mobilní zábrany

Pokud v určitých místech potřebujete zabránit vjezdu aut, oceníte masivní mobilní zábrany vyrobené z kombinace dřeva a oceli. Outdoor mobiliář stejně jako další dřevěné produkty představují protiklad k dnešní přetechnizované a uspěchané době. Jsou návratem k přírodě a jejím hodnotám.


Autor: Lesoservis

8. Vyzkoušejte parkovací dorazy

Potřebujete, aby vozy parkovaly na přesně vymezených místech a aby jejich parkování bylo pohodlné a bezpečné? Pak pro vás budou ideální parkovací dorazy. Penzionům a hotelům uprostřed krásné přírody se hodí nejvíce dorazy vyrobené ze dřeva a oceli.

9. Odlákejte zloděje

Chcete se vyhnout případným zlodějům nebo vandalům? Pak parkoviště zbudujte co nejblíže budově a kolem nainstalujte osvětlení. Zloději mnohem raději vykrádají vozy mimo dosah pouličních lamp. 

10. Zlepšete krajinu

Umístěním stromů, keřů a okrasných květin vytvoříte na parkovišti malou oázu klidu. Vzrostlé stromy přitom neplní jen estetickou funkci. Poskytují parkovacím místům příjemný stín i mírnou ochranu před deštěm a větrem.

Proč dát přednost dřevu od Lesoservisu?

Lesoservis se jako dřevozpracující podnik s dlouholetou tradicí zaměřuje na průmyslovou výrobu frézovaných kulatin z jehličnatého dřeva. Kromě stavebních kulatin a půlkulatin vyrábí stavebnicový systém oplocení a ohrad, záhonové obruby, vyvazovací kůly, kompostéry, vyvýšené záhony, sněhové střešní zábrany a outdoor mobiliář.

Veškeré produkty ze smrkového a borového dřeva jsou ošetřované vysoce kvalitní vakuotlakovou impregnaci WOLMANIT, díky které není třeba dřevo nadále ošetřovat. Lesoservis zaručuje velké skladové zásoby a dostupnost všech výrobků drží vždy na maximu. Obrovskou výhodou nakupování u Lesoservisu je úspora financí. Nakupujete totiž přímo od výrobce za nejlepší ceny bez marží prodejců. Při větších odběrech vás navíc čekají zajímavé množstevní slevy