Hlavní navigace

Zvyšování úrokových sazeb u nebankovních společností zatím nehrozí

22. 2. 2023
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com
Třebaže vlivem rostoucí inflace a následné regulace ze strany ČNB zvyšují běžné banky úrokové sazby u svých finančních produktů, v případě nebankovních společností toto zvyšování zatím nehrozí…

Zatímco úrokové sazby u bank stoupají, nebankovní poskytovatelé drží pevné sazby

Kdykoliv Česká národní banka změní  úrokovou sazbu, spoléhá se, že ji komerční banky budou následovat a promítnou tyto změny do podmínek financování firem a domácností. Od základních sazeb ČNB se tak odvíjí úrovně úroků finančních produktů poskytovaných běžnými bankami, jako jsou hypoteční úvěry a další typy půjček.

Naproti tomu nebankovní půjčka od soukromého poskytovatele si drží pevnou úrokovou sazbu. Například nebankovní poskytovatel Zoxo, který nabízí půjčky na cokoliv, jako je půjčka bez příjmu nebo půjčka pro podnikatele, svým klientům poskytuje hotovost za stejné úrokové sazby, jako v roce 2021. Úrokovou sazbu se mu daří držet navzdory čím dál vyššímu tlaku na finančním trhu.

U Zoxo a řady dalších nebankovních poskytovatelů půjček tak mají klienti jistotu, že získají pevnou úrokovou sazbu. Stejná zůstane i výše měsíční splátky půjčky, a to i v případě, že dojde k ekonomickým turbulencím, jaké zažíváme právě nyní v podobě rostoucí inflace, krize životních nákladů a drahých energií.

IT_PR_2023

Nebankovní poskytovatelé půjček hrají na finančním trhu stále větší roli

S rostoucími úrokovými sazbami běžných bank je totiž stále více domácností nuceno odložit možnost vzít si hypoteční úvěr nebo jiný typ půjčky. I díky pevným úrokovým sazbám a větší flexibilitě se tak stále více lidí uchyluje ke sjednání půjčky u nebankovního poskytovatele. Nárůst nebankovního financování vytvořil prostor pro další možnosti získání hotovosti pro soukromé osoby i podnikatele, kteří by jinak na úvěr nedosáhli.

Jak poznat férového poskytovatele nebankovních půjček?

Jednotlivci i podnikatelé by měli být při výběru vhodného poskytovatele nebankovní půjčky obezřetní a vyvarovat se neseriózním společnostem se špatnou pověstí. Kromě férových poskytovatelů totiž na trhu působí i určité množství podvodných firem, které slibují půjčky za netransparentních podmínek se skrytými poplatky. Na co si tedy při výběru nebankovního poskytovatele dát pozor?

  • Transparentní nebankovní poskytovatelé umožňují klientům pomocí online kalkulačky dopředu spočítat, na kolik je půjčka vyjde. Hledejte proto online kalkulačku, nebo jiný způsob výpočtu celkových nákladů na půjčku.
  • Férová společnost dopředu poskytne veškeré dokumenty k náhledu a prostudování. Vždy si pečlivě přečtěte i drobné písmo uvedené na konci úvěrové smlouvy.
  • Úvěrová smlouva by měla být přehledná a psaná jednoduchým jazykem, kterému porozumíte. Pokud přeci jen některým částem nerozumíte, měli byste mít možnost je konzultovat buď s poskytovatelem, nebo se svým odborníkem (právník, finanční poradce apod.).

Byl pro vás článek přínosný?