Hlavní navigace

Ztrácejí CIO vliv?

8. 7. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © Photo-K - Fotolia.com
Pětinu IT projektů si řeší byznys sám.
Lukas Kriz 8. 7. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Uživatelé informačních a komunikačních technologií v podnicích se stále více osamostatňují. K mnoha operacím již v podstatě nepotřebují informatiky a zařizují si mnoho funkcionalit bez jejich asistence i vědomí. V tomto duchu lze interpretovat informace analytických společností IDC a Forrester Research. První uvedená hovoří o rozvoji tzv. stínového IT, druhá o rostoucím vlivu manažerů z byznysových složek na rozhodování o investicích do informačních technologií.

Samostatnost podnikových uživatelů podporují i některé současné trendy. Primárně jde o koncepty, jež se ukrývají za zkratkami BYOD a BYOC. Soukromá mobilní zařízení i osobní cloudové služby vnášejí na pracoviště pozitivní a současně negativní efekty. Plusem je nárůst produktivity, negativa mají podobu porušování vnitrofiremních i legislativních předpisů a bezpečnostních rizik. Zdali v případě BYOD a BYOC půjde o hrozbu nebo o výhodu, mají informatici často ve svých rukou.

Data z dílny společnosti IDC hovoří o tom, že v loňském roce financovali obchodní manažeři 46 procent technologických projektů. 20 procent nebylo vůbec podpořeno z rozpočtů IT. Rozvoji stínového IT napomáhá i rostoucí zaměření dodavatelů technologií na uživatele z byznysových oblastí.

Statistiky společnosti Forrester Research hovoří o poněkud jiné situaci, která však vykazuje velmi podobný trend. V minulém roce zrealizovaly byznysové jednotky podniků v USA zhruba šest procent technologických nákupů, k nimž nepřizvali zástupce IT oddělení. Letos se tato hodnota zvýší na sedm procent. Zhruba deset procent nákupů technologií iniciuje obchodní složka a poté se správa projektu přesune pod křídla IT oddělení. Třetinu investic uskuteční obchodní a IT jednotky společně. Samostatně zrealizují podniková IT oddělení v letošním roce 22 procent nákupů, ještě vloni šlo o 27 procent.

Čtěte také:
→ Klíčové ICT trendy současnosti
Letos budou stát před velkými úkoly nejen sportovci, nýbrž i IT manažeři. Přečtěte si, jak analytici velkých agentur vidí letošní rok v ICT, jaký vliv bude mít mobilní internet nebo proč bude i v B2B firmách věnována pozornost koncovým uživatelům.
→ Co si IT projektoví manažeři nejvíce přejí
Pozice projektového manažera je plná „radostí“. S takovým člověkem je jednáno jako se sluhou managementu, obvykle nebývá tázán na názor, ať už jde o klíčová rozhodnutí či priority projektu. Úkoly a uzávěrky jsou neustále měněny, načež je vždy důkladně pokárán za každé zpoždění. Co kdyby ale projektoví manažeři mohli tohle všechno změnit? Co by si „projekťáci“ přáli?