Hlavní navigace

Získávají FBI a NSA soukromá data uživatelů na Internetu?

9. 6. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © tiero - Fotolia.com
Zjevně přitom spolupracují s velkými poskytovateli služeb jako jsou Google, Facebook, Skype nebo Microsoft. Ty přímou spolupráci nepřipouštějí. Přinesl o tom zprávu Wasthington Post, který ale později svá tvrzení zmírnil.
ali 9. 6. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Podle šokující zprávy, kterou zveřejnil Washingon Post na základě nejmenovaného interního zdroje, FBI a NSA (Národní [americká] bezpečnostní agentura) sledují přímo elektronickou komunikaci na velkých internetových službách, aby odhalily rizika zahraničního terorismu. Děje se tak v rámci programu s krycím názvem PRISM, který byl spuštěn již před šesti lety.

Předmětem zájmu bezpečnostních agentur měly být uživatelská videa, e-maily, fotografie, dokumenty a logy aktivit. I když je program PRISM především určen na monitoring zahraničních aktivit, je dosti pravděpodobné, že sledovány jsou i některé z aktivit osob žijících na území USA.

Situace ale není tak jasná, sám Washington Post svá tvrzení zmírnil, poté co jeho zdroj (patrně z NSA) své informace opravil.

Velcí provozovatelé ovšem dobrovolnou spolupráci s bezpečnostními agenturami veřejně nepřipouštění. Bezpečnostní expert Facebooku prohlásil, že firmě leží na srdci soukromí uživatelů. Microsoft pouze připustil, že vydává data na základě soudního příkazu; podobné prohlášení učinil i Google.

Kromě programu PRISM by měl existovat ještě další program s označením BLARNEY na monitoring meta-dat, jako jsou IP-adresy nebo unikátní signatury síťových zařízení. 

V tomto okamžiku již americké agentury připravují společná opatření, která by zjednodušila legální kontrolu on-line komunikace podezřelých osob v reálném čase. Takové kontrole by mohly podléhat webmaily, chat nebo sociální sítě. Jednou z cest, jak to zjednodušit, by bylo přinutit poskytovatele služeb, aby pro tyto agentury zabudovaly do svých systémů „zadní vrátka“.

Zdroj.: IDG News Service

G+