Hlavní navigace

Zisk Googlu za 3.Q opět narostl, akcie překonaly 1000 USD

19. 10. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: mediakit Google
Přestože chabý výsledek mobilní divize, ostatní obchodní aktivity - především prodej on-line reklamy - narostly natolik, že to nemělo negativní dopad.
Alexander Lichý 19. 10. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Za třetí fiskální čtvrtletí, které skončilo zářím 2013, dosáhl Google o 12% vyššího obratu než ve stejném období minulého roku. Hrubý obrat byl 14,89 miliardy USD, v případě že odečteme poplatky třetím firmám za zobrazování reklam Googlu, tak je to 11,92 miliardy USD. Tyto výsledky vygenerovaly čtvrtletní zisk 2,97 miliardy USD, a to představuje 36% nárůst oproti předchozímu čtvrtletí. Díky tomu měl Google zisk 8,75 USD na akcii, tj. podstatně více než před rokem, kdy byl zisk na akcii 6,53 USD.

V případě placené (PPC) reklamy již více než rok pokračuje trend poklesu ceny za proklik. Tento pokles byl okolo 8% ve srovnání se situací minulý rok. Na druhou stranu ale výrazně - o 26% - narostl počet prokliků. Celkově to tedy znamená nárůst obratu.   

Na druhou straně mobilní divize zaznamenala třetinový pokles, když její čtvrtletní obrat činil 1,18 miliardy USD. Vzhledem k tomu, že tato aktivita činí jen 8% konsolidovaného obratu Google, na celkovém hospodaření firmy se to projevilo jen omezeně.  Mobilní divizi, která zahrnuje i výrobu hardwaru,  si Google pořídil v loňském roce akvizicí Motoroly za 12 miliard USD.

Poslední čtvrtletí bylo pro Google opět úspěšné a akciový trh reagoval posílením kurzu. Cena akcie překonala v těchto dnech poprvé hranici 1000 USD. V této souvislosti připomeňme, že Google vstoupil na burzu v roce 2004 a že upisovaná cena byla tehdy 85 USD. Google tak za poslední 9 let téměř zdvanáctinásobil cenu akcií.

Čtěte také:
→ Google koupil Bump a posílil pozici v mobilních aplikacích
→ Google představil webové aplikace upravené pro desktop

Zdroj: IDG News Service

G+