Hlavní navigace

Zeiss se rozhodl konkurovat projektu Google Glass

13. 1. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: idg.tv
Nový model chytrých brýlí by mohl přinést průlom v oblibě tohoto typu zařízení. Přichází s ním totiž expert na optiku, nikoli na informatiku. Prototyp od Zeisse navícdokazuje, že chytré brýle mohou být i decentní a slušivé.
Caitlin McGarry 13. 1. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Inženýři tradičního výrobce optiky, společnosti Carl Zeiss, představili prototyp chytrých brýlí, který by mohl představovat tvrdou konkurenci pro Google Glass.

Navzdory halasné propagaci se první pokus společnosti Google přimět lidi nosit elektroniku na obličeji nesetkal s vřelým přijetím u spotřebitelů. Jednou z hlavních slabin brýlí Google Glass byla jejich nápadnost (a kdo by chtěl být označován za „brýldiota“, že?). Oproti tomu společnost Zeiss vytvořila lehce zakřivené čočky, které promítají data přímo a nepotřebují přídavný displej k obohacení viděné reality.

Jak chytré brýle Zeiss fungují? Světelné paprsky se odrážejí skrze Fresnelovu čočku vybroušenou do brýlové čočky, takže data, na které se díváte, se nepromítají ven z brýlí. Stejně jako u Google Glass jsou informace čitelné pouze při zaostření oka. Veškerá elektronika je součástí čočky, což je spolu se zakřivením umožňuje použít běžně vyhlížející obroučky. Čočky lze vyrobit i podle lékařského předpisu s příslušnými dioptriemi. Nikdo kolem vás nepostřehne, že vám brýle přímo do očí promítají data, což se ukázalo jako jedna z hlavních příčin neúspěchu Google Glass.

Zeiss nevyrábí obroučky ani operační systém. Potřebuje tedy nalézt partnery, kteří budou obroučky vyrábět a pro zařízení upraví buď některý ze stávajících operačních systémů, nebo vytvoří nový. Jakmile Zeiss partnery nalezne, zahájí masovou výrobu. Za rok či dva by se tak mohly chytré brýle stát běžným doplňkem namísto příčiny posměchu.