Hlavní navigace

Zařízne Google v roce 2018 Chrome OS a Android? (3.)

5. 1. 2018
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © kaptn - Fotolia.com
Možná už jste slyšeli, že Google chystá nový sjednocený operační systém, kterým chce nahradit Chrome OS (platformu pohánějící Chromebooky) a Android (operační systém pro mobilní zařízení).

Předchozí díl

Možná, že namítnete, že pokud Fuchsia bez problémů a už zpočátku zvládne spouštění aplikací pro Chrome OS nebo Android (nebo oba), pak by ukončení těchto operačních systémů neměl být problém, ne?

Máte pravdu.

Ale rozjetí jakéhokoliv nového OS, na němž běží miliony aplikací napsaných pro jiný operační systém (postavený na zcela odlišném jádru) je složitým počinem. Tvorba nového OS, který je nachystán na využívání veřejností, trvá mnoho let.  A tvorba takového OS, na němž běží aplikace pro dvě odlišné platformy, trvá ještě déle.

Takže i kdyby byla Fuchsia uvedena jako všeobecný nebo mobilní OS, nenahradí Chrome OS nebo Android ještě mnoho let. Tyto systémy by koexistovaly.

Pravděpodobnost toho, že Google zařízne či nahradí Android nebo pro něj ukončí podporu se v následujících pěti letech letech v podstatě rovná nule. Nahrazení Chrome OS ve stejném časovém horizontu je taktéž poměrně nepravděpodobné.

Pravděpodobné je následující.

Google myslí na budoucnost. Fuchsia má být pravděpodobně operačním systémem budoucnosti, platformou, která nabídne především dva pvky, které současné systémy nenabízejí:

Rychlost: Rozšířená realita a virtuální realita budou vyžadovat okamžité zpracování příchozích dat a také okamžité vykreslení videa bez odezvy. Jakožto real-time OS by Fuchsia mohla zvládnout AR a VR teoreticky lépe než Android.

Modularitu: Fuchsia naznačuje post-linuxovou budoucnost, kde budou moci být všechny specifické OS postaveny na podobné kódové základně, což by mohlo urychlit výrobu procesorů a vývoj softwaru a Googlu poskytnout mnohem větší flexibilitu pro podporu arbitrárních softwarových platforem. Když chtěl Google v minulosti experimentovat s kamerovými platformami pro VR nebo třeba s Google Glass, musel extrémně nákladně pracovat na stavbě samostatného softwaru. Fuchsia by takové projekty mohla urychlit, zjednodušit a zlepšit.

V dnešní době existují věci, které OS od Googlu zvládají velmi dobře – řekněme notebooky a smartphony – a věci, které moc dobře nezvládají.

K těm nejurgentnějším patří AR a VR headsety a brýle. Je rozumné předpokládat, že Fuchsia se nejdříve objeví právě na takových zařízeních.

Kromě toho si lze představit, že na Fuchsii poběží i zařízení IoT a automatizace domácnosti, palubní systémy, nositelná zařízení a jiné chytré předměty.

Mezitím však budou i nadále existovat (a rozvíjet se) Chrome OS i Android.

Víme-li něco o Googlu, pak je to fakt, že mu nevadí vyvíjet různé konkurenční platformy. Kromě toho taky rád experimentuje a zkoumá, co se uchytí. Na Fuchsii by do budoucna mohla běžet zařízení se dvěma displejinebo třeba levné smartphony pro rozvojové trhy.

Ale zpátky k otázce, kterou jsme začínali: Zařízne Google v roce 2018 Chrome OS a Android? Nebo v následujících několika letech?

Cloud23

Odpověď zní: ne.

Zdroj: Computerworld.com