Hlavní navigace

Zapojit počítač do elektrické zásuvky? Společnost Quanta to vzala doslova

8. 6. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Computer Press
S miniaturními počítači v nejroztodivnějších podobách se roztrhl pytel: existuje „klíčenka“ kterou zapojíte do HDMI portu televize, dokonce chytrý šálek na kávu, malá černá krabička s ničím než snímačem otisků prstů i řada dalších neobvyklých provedení. Jakmile člověk přistoupí na odvážné možnosti, počítač v síťovém adaptéru se ani nezdá jako příliš ztřeštěný nápad.
Mark Hachman 8. 6. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Na veletrhu Computex Microsoft představil různá PC navržená pro operační systém Windows 8 a budoucí verzi Windows 10, včetně nových notebooků a počítačů typu „vše v jednom“ od velkých značek jako Dell, Hewlett-Packard nebo Toshiba.

Objevilo se ale i několik zvláštností, například Quanta Compute Plug, což je kompletní počítač zabudovaný do síťového adaptéru. Ovládá se pomocí technologie rozpoznání hlasu Cortana od společnosti Microsoft.

Poznámka na okraj, Microsoftu je  v podstatě jedno, jako zařízení vypadá - Windows 10 jsou uzpůsobená pro provoz ve stolních počítačích, noteboocích, tabletech, chytrých telefonech, senzorech a dalších strojícj, přístrojích a zařízeních připojených k internetu věcí. To znamená například klíčenku Compute Stick of Intelu i cokoli jiného.

Společnost Quanta, která normálně vyrábí počítače pro značkové výrobce, toho mnoho o svém novém zařízení Compute Plug nezveřejnila. Microsoft jej popisuje jako „miniaturní PC a síťový adaptér v jednom, který lze zapojit do zásuvky a připojit k televizoru, čímž vznikne počítač ovládaný na dálku pomocí systému Cortana prostřednictvím dálkového ovladače s Bluetooth nebo náhlavní soupravy.“ Je možné, že „střeva“ Compute Plugu pochází ze stávající počítačové klíčenky Quanta NH1, která je osazená čipem Intel Bay Trail T-CR SoC(Z3735F)7, 2 GB RAM a až 64 GB MMC flash paměti jako úložištěm.

Pozorovatelé se shodují, že používat technologii Cortana k plnohodnotnému ovládání počítače je v tuto chvíli nerealistické, protože rozpoznání hlasu má ještě hodně daleko k dokonalosti. Ale příkazy typu „spusť Netflix“ nebo brouzdání po webových stránkách je docela dobře použitelné.