Hlavní navigace

Zaměstnanci se bojí, aby firmy nešmírovaly jejich soukromá mobilní data

24. 7. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: © Sergej Khackimullin - Fotolia.com
Pracovníci, kteří využívají soukromé mobilní telefony a tablety pro pracovní účely, se často obávají o ochranu důvěrnosti svých soukromých dat před příliš zvědavými zaměstnavateli. A někteří by dokonce neváhali podat výpověď, pokud by zaměstnavatel jejich soukromí narušil.

Podle nedávno zveřejněného průzkumu agentury Harris Poll, který si objednala společnost MobileIron, dodavatel technologií pro správu mobilních zařízení, se zaměstnanci, kteří užívají své mobilní přístroje (především chytré telefony a tablety) pro pracovní účely na tzv. principu BYOD – „přines si své vlastní zařízení“ –, značně obávají o to, aby zaměstnavatel dodržel důvěrnost jejich soukromých informací.

Pouhých 61 % z více než 3 500 dotázaných zaměstnanců z USA, Velké Británie, Francie, Německa, Španělska a Japonska uvedlo, že plně důvěřují svému zaměstnavateli v otázce dodržování soukromí. Polovině respondentů by bylo nepříjemné, kdyby zaměstnavatel viděl jejich soukromé e-maily, kontakty nebo textové zprávy.

Podle Ojase Regeho, viceprezidenta pro strategii společnosti MobileIron, výsledky jednoznačně ukazují na důležitost zachování soukromí u moderních mobilních pracovníků.

„Mobilní pracovníci, zejména mladí, očekávají, že jejich soukromá data zůstanou před zaměstnavatelem skrytá,“ říká Rege. Průzkum ukázal, že 30% dotázaných by dokonce neváhalo podat výpověď, pokud by zaměstnavatel bez jejich svolení tyto soukromé informace získal.

Vedle postojů k ochraně soukromí se studie zabývala i samotným využitím mobilních zařízení na pracovišti. Podle průzkumu 86 % pracovníků, kteří k pracovním účelům potřebují mobilní telefon, používá svůj vlastní, avšak u tabletů se jedná o pouhých 37 %.