Hlavní navigace

Zaměstnanci hrubě přeceňují své IT dovednosti, přesto se na školení nehrnou

30. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © pressmaster - Fotolia.com
Výzkumy počítačové gramotnosti v České republice opakovaně ukazují, že přeceňujeme své znalosti IT. Uživatelé v ČR si sice myslí, že počítačům rozumí a mají dobré až výborné dovednosti – polovina z dotazovaných hodnotila v průzkumu STEM/MARK svou počítačovou gramotnost jako velmi dobrou, třetina pak jako dobrou. Praxe však ukazuje něco zcela jiného – pokud dojde na testy základních IT a internetových dovedností, tři čtvrtiny lidí dopadnou velmi špatně.

Ke neuspokojivé situaci se navíc přidává ještě fakt, že na školení IT dovedností se českým zaměstnancům příliš nechce. Informace z průzkumů potvrzují i slova Jana Dvořáka, ředitele Počítačové školy Gopas. „Zvládnutí základních IT dovedností a aplikací patří k obecnému vzdělávání, učí se je již děti na základní škole. Ale pokud mají lidé své znalosti například Excelu prokázat v konkrétním testu, zjistí, že zvládnou sotva 10 % požadovaných úkolů, které simulují běžný pracovní režim. Z našich zkušeností vyplývá, že 80 % frekventantů si myslí, že běžné aplikace ovládá na slušné úrovni, rozumnou uživatelskou úroveň ale prokáže asi 20 % lidí,“ glosuje praktické zkušenosti Jan Dvořák.

Navíc nedávná anketa na serveru Profesia.cz dokázala, že do školení IT dovedností se lidem příliš nechce. Dotaz směřoval na zjištění toho, jakému typu školení by respondenti dali přednost. Školení IT dovedností skončilo na posledním místě z uvedených možností, upřednostnilo jej necelých 10 % respondentů. Více respondentů mělo zájem o školení měkkých dovedností (12 %), manažerská školení (15 %), jazykové kurzy (21 %), největší zájem byl o odborná školení související s profesí (42 %).

Pro mnohé může být neznalost práce s počítačem velkou překážkou při získávání nové práce. Počítačovou gramotnost vyžadují zaměstnavatelé čím dál častěji i u dělnických pozic, a to zejména v souvislosti s obsluhou strojních zařízení, od administrativních pozic výše je pak podmínkou.

„Počítačová škola Gopas nabízí školení jak špičkovým odborníkům – programátorům, správcům podnikových systémů a dalším IT specialistům – tak i běžným uživatelům. Právě u nich narážíme už léta na stále stejný problém: lidé v lepším případě znají základní funkce programů, které používají, ostatní řeší metodou „pokus-omyl“. A to už vůbec nemluvíme o nízkém povědomí o počítačové bezpečnosti,“ uvádí Jan Dvořák. „Z těchto důvodů doporučujeme firmám, aby dbaly o vzdělávání svých zaměstnanců v IT oblasti – při správném zaměření školení získají měřitelný posun v efektivitě zaměstnanců, pokud proškolení zaměstnanců dokáže zabránit úniku dat, je zisk – i když hypotetický – opravdu velký.“