Hlavní navigace

Windows XP už končí i ve vesmíru, na ISS je nahradí Linux

13. 5. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Vesmírná stanice ISS (presskit NASA)
Na Mezinárodní vesmírné stanici ISS skončí dosluhující Windows XP. Kdo by čekal, že je nahradí „osmičky“, bude zklamán. Místo nich tam bude Debian 6, a to i z důvodů bezpečnosti a přizpůsobitelnosti.

Rozhodla o tom společnost United Space Alliance, která se jako kontraktor vesmírné agentury NASA stará o výpočetní techniku na Mezinárodní vesmírné stanici. Nově poběží na Linuxu všechny osobní laptopy posádky. Na stanici ISS i jiných vesmírných plavidlech se již Linux využívá, konkrétně třeba Scientific Linux, RedHat Enterprise Linux a CentOS. Posádka má velké nároky na flexibilitu a šíři aplikací, proto pro instalaci na uživatelské počítače byla vybrána distribuce Debian 6.

„Rozhodli jsem se přesunout klíčové funkce z Windows na Linux, protože jsem potřebovali stabilní a spolehlivý operační systém - takový, který by nám umožnil kontrolovat jej našimi vlastními prostředky. Nyní v případě, že budeme potřebovat záplatu, vylepšení nebo úpravu, tak to můžeme udělat,“ řekl Keith Chuvala z United Space Alliance.

Nezbytné školení posádky i pozemního personálu bude zajišťovat Linux Foundation. Ta byla vybrána především proto, že je schopna zajistit podporu i pro ostatní linuxové distribuce, které se v rámci projektů NASA využívají.

cyber23

Linux Foundation bude zapojena i do dalšího projektu NASA - humanoidního robota R2, který byl na stanici ISS dopraven již v roce 2011. Ten totiž také poběží na Linuxu. Zatím sice není kompletní, ale po plném zapojení do činnosti ISS by měl astronautům pomáhat především s nebezpečnými operacemi.

G+

Byl pro vás článek přínosný?