Hlavní navigace

Windows XP končí, čím je nahradit? Volba 2: nová Windows 8.1

7. 10. 2013
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: redakce
V dubnu 2014 lze očekávat poslední bezpečnostní aktualizace pro stále rozšířená Windows XP. Která z dostupných novějších alternativ je pro firemní prostředí vhodná? Budou jí Windows 8.1?
Jiří Macichml 7. 10. 2013
Doba čtení: 9 minut

Analytici společnosti Gartner nedoporučují přechod na původní Windows 8 uvedená na trh v loňském roce. Radí počkat na Windows 8.1, která budou dostupná od 18.10.2013. S jejich doporučením lze souhlasit, přestože upgrade z původních Windows 8 bude řešen formou samostatně nezpoplatněné aktualizace.

Změny půjdou vysoko nad rámec tradičních servisních balíčků. Dotknou se nejen technologického pozadí systému, ale i uživatelského rozhraní a funkcí systému, takže nynější přechod z Windows XP na Windows 8 s pozdější aktualizací na Windows 8.1 představuje víceméně dva upgrady v krátkém časovém sledu.

Vliv na pracovní efektivitu

Windows 8.1 slibují oproti Windows 8 lepší návaznost na Windows 7 a předchozí verze systému. Stále tu jsou ale zásadní změny ve způsobu ovládání systému, které svým rozsahem nemají od časů Windows 95 obdoby. Přechod z Windows XP pro pracovníky bez uživatelských zkušeností s původními Windows 8 bude náročný.

Microsoft nadále trvá na kombinaci klasického uživatelského prostředí a jeho nového prostředí Modern UI. Ani Windows 8.1 neumožní Modern UI deaktivovat na počítačích bez dotykového ovládání, kde toto nové rozhraní nemá opodstatnění.

Jakob Nielsen, uznávaný odborník na přístupnost a použitelnost, spojení dvou různorodých prostředí tvrdě kritizuje: „Windows 8 pro mobilní zařízení a tablety je jako Dr. Jekyl – zmučená duše toužící po vykoupení. Na klasickém PC jsou Windows 8 panem Hydem – monstrem, které terorizuje ubohé kancelářské uživatele a dusí produktivitu jejich práce.“ Jaké argumenty Nielsen používá?

  • Nekonzistentní uživatelská zkušenost – obě prostředí mají zcela odlišnou filosofii ovládání, přestože jsou v reálném provozu neoddělitelná a na sobě navzájem závislá.
  • Zvýšené interaktivní náklady – potřeba pravidelného přecházení mezi prostředími podle Nielsena zdržuje a komplikuje jednotlivé běžné uživatelské úkony.
  • Roztříštění ovládání – uživatelé se podle Nielsena musí naučit a zapamatovat, ve kterém ze dvou prostředí se jednotlivé funkce nacházejí.

Nielsenova kritika je adresována původním Windows 8. Od Windows 8.1 se ovšem výrazné zlepšení v kritizovaných oblastech očekávat nedá, jak se lze přesvědčit ve veřejné testovací verzi. Nová možnost automatického vstupu do klasického prostředí rovnou po přihlášení ušetří jediné kliknutí, ale nutnost v praxi používat obě prostředí zůstává.

Dokládá to i funkcionalita tlačítka Start vracejícího se na hlavní panel. Namísto tradiční nabídky Start bude otevírat obrazovku Start v prostředí Modern UI. Pro zachování pracovní efektivity se tak v řadě případů stává nezbytným proškolení zaměstnanců v ovládání Windows 8.1. Očekávat lze i zvýšenou zátěž interní uživatelské podpory minimálně v prvních měsících po nasazení Windows 8.1.

Homogenita počítačů a tabletů

Nasazení Windows 8.1 při přechodu z Windows XP, který je z bezpečnostního hlediska nevyhnutelný, otevírá nové možnosti v oblasti mobility. Když už se zaměstnanci seznámí s novými Windows 8.1, je snadnější nasazení tabletů a konvertibilních přenosných počítačů s tímto systémem přinášejících platformní homogenitu koncových zařízení. Tu iPad (iOS) ani Android nabídnout nemohou.

Tablety s Windows 8.1 mají plnou softwarovou i hardwarovou kompatibilitu s osobními počítači. Do firemního IT prostředí s nimi nepřichází zcela nová platforma.  Platformy iOS (iPad) a Android se zaměřují primárně na spotřebitelský sektor, takže nepřináší žádný pevný a transparentní životní cyklus a další klíčové atributy pro firemní plánovací a rozhodovací procesy.

Nové funkce po přechodu na Windows 8.1

Windows 8.1 oproti Windows XP nabídnou nové užitečné funkce pro korporátní prostředí. Za zmínku stojí například šifrovací technologii BitLocker schopná ochránit i systémový disk. Díky ní lze např. heslem zamezit přístupu do systému a k datům na disku nepovolaným osobám. Jde o vhodnou ochranu zejména přenosných počítačů, které mohou být odcizeny nebo ztraceny.

Odvozená technologie BitLocker to Go je pak určena k ochraně dat na přenositelných médiích. Obě technologie jsou známé již z Windows 7 a zpětně kompatibilní i s Windows Vista a Windows XP. Novinkou ve Windows 8, která se objeví i ve Windows 8.1, je integrované zálohovací řešení založené na principu verzování.

Podporuje i zálohování v rámci sítě např. na firemní server, takže minimálně v SMB sektoru může nahradit samostatný zálohovací software. Naopak Windows Defender stále nelze považovat za adekvátní alternativu za samostatný antivirový program.  V posledním hodnocení serveru AV-Test.org propadl. Z 25 srovnávaných bezpečnostních řešení poskytl nejnižší úroveň ochrany.

Unikátní funkcí multilicenční edice Enterprise je Windows To Go umožňující vytvořit flash disk, ze kterého je možné Windows 8 (resp. Windows 8.1) spouštět na různých počítačích. Zaměstnancům tak lze umožnit odnést si práci domů na svůj vlastní počítač i s celým systémem. Pro spuštění systému z flash disku však funkce Windows To Go podporuje pouze počítače s Windows 7 a novějšími.

Hardwarové nároky Windows 8.1

Microsoft zatím pro Windows 8.1 deklaruje shodné nároky jako pro Windows 7 a Windows 8. Doporučuje tedy alespoň následující konfiguraci:

  • procesor s taktovací frekvencí 1 GHz
  • operační pamětí o kapacitě 1 GB
  • 16 GB volného místa na pevném disku.
  • grafika podporující DirectX 9.0c a WDDM 1.0

64bitová varianta bude opět mírně náročnější. Má si totiž žádat alespoň 2 GB RAM a 20 GB volného místa na disku. Microsoft se těchto hardwarových požadavků drží od dob Windows Vista, ovšem pozdější verze z minimální doporučené sestavy dovedou vytěžit mnohem více. Dokonce i než Windows XP s podstatně menšími deklarovanými nároky.

Je to důsledek řady optimalizací, ale především lepší správy paměti. Windows 8 pak i ve srovnání s Windows 7 nabízejí výrazně rychlejší naběhnutí systému díky technologii hybridního startu. Doba startu systému se tak i na starších počítačích bez moderních SSD a SSHD disků pohybuje v řádu jednotek sekund. Stejné je to u testovací verze Windows 8.1.

Pozor však na kompatibilitu s přenosnými počítači s menšími displeji jako jsou netbooky. Prostředí Modern UI i v testovací verzi Windows 8.1 stále vyžaduje minimální rozlišení 1024x768 pixelů. Obrazovku Start a další elementární prvky pro ovládání systému sice lze používat i při nižším rozlišení, ale spouštění aplikací pro Modern UI a samotný přístup do Windows Store vyžaduje vyšší rozlišení.

Hardwarová a softwarová kompatibilita

Zpětnou hardwarovou kompatibilitu Windows 8.1 lze obtížně předpovídat. V případě Windows 7 s rekordní prodejností řada výrobců dříve či později uvolnila kompatibilní ovladače i pro svůj starší hardware, ale v případě Windows 8 mnozí z nich s poukazem na malé rozšíření systému ovladače nenabídly, popřípadě podporu Windows 8 použily jako prodejní argument u svých nových výrobků.

Přesto Windows 8 mají poměrně dobrou kompatibilitu i se starším hardwarem díky generickým ovladačům šířeným přes Windows Update. Stejné to zřejmě bude i s Windows 8.1, ovšem oproti případnému přechodu na Windows 7 je třeba před nákupem licencí kompatibilitu mnohem důkladněji prověřit.

Zpětná softwarová kompatibilita není zcela na srovnatelné úrovni s Windows 7. Podstatný rozdíl je v v tom, že pro Windows 8.1 nebude k dispozici XP Mode. Analytici společnosti Gartner navíc upozorňují na problémy, které může způsobit předinstalovaný Internet Explorer 11. Právě v něm vidí největší problém s kompatibilitou při přechodu z Windows XP či Windows 7.

Zatím není známo, jestli Microsoft zpřístupní Internet Explorer 11 i pro široce rozšířená Windows 7, což by mohlo urychlit zajištění kompatibility s řešeními závislými na předinstalovaném prohlížeči nebo jeho jádru integrovaném do systému. Na druhou stranu Internet Explorer 11 opět o něco sníží náskok konkurenčních prohlížečů v podpoře moderních webových aplikací.

Výhodou Windows 8 oproti Windows XP je dostupnost široce podporované 64bitové varianty každé edice. Padá tak omezení využitelné kapacity operační paměti na 4 GB. Edice Pro a Enterprise v 64bitové variantě podporují až 512 GB RAM. Pro Windows 8.1 by mělo platit totéž. Lze tak uspokojit vysoké paměťovým nároky softwaru jako je AutoCAD a různých in-memory řešení.

Samozřejmostí je podpora kancelářské sady Office 2013, která naopak Windows XP spolu s Windows Vista již nepodporuje. Windows 8 jsou vhodná pro nasazení Office 365. V prostředí Modern UI by se uplatnily i dílčí aplikace pro konkurenční řešení Google Apps, které by stejně jako na platformách Android a iOS umožňovaly Google Apps reálně používat i bez momentálního přístupu k Internetu.

Nemáme v plánu přípravu žádných aplikací pro Windows. Jsme velmi opatrní v tom, jak budeme investovat. Jdeme tam, kde jsou uživatelé, ale ti na Windows 8 či Windows Phone 8 nejsou,uvedl pro V3 již dříve Clay Bavor, ředitel Google Apps. Zatím si Google stojí na svém a bez výrazné penetrace Windows 8.1 do firemního sektoru těžko bude měnit názor.

Čtěte také ostatní díly seriálu:
→ Windows XP končí, čím je nahradit? Volba 1: prověřená Windows 7
→ Windows XP končí, čím je nahradit? Volba 3: už žádná Windows!

G+