Hlavní navigace

Windows v číslech: upgradující si dali pauzu (2)

9. 7. 2019
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: © Helder Almeida - Fotolia.com
Systému Windows 10 se sice v květnu konečně podařilo překonat 50% podíl, jenže posun dopředu se zastavil v červnu, jakož i pokles Windows 7, jehož podpora končí již brzy.
Gregg Keizer 9. 7. 2019
Doba čtení: 1 minuta

Předchozí díl

Tomu ovšem neodpovídá pokles Windows 7. Ten totiž nezrychluje, ale naopak zpomaluje. Zatímco průměrný pohyb tohoto systému za uplynulých 12 měsíců činil -0,53 procentního bodu, šestiměsíční průměr byl pouze -0,25 bodu, čili méně než polovinu. Jestliže by tedy propad Windows 7 zrychloval, měl by být šestiměsíční průměrný propad logicky větší, nikoliv menší, než průměr dvanáctiměsíční.

Z toho důvodu tak současná předpověď hovoří o podílu Windows 7 v lednu 2020, kdy skončí jeho podpora, na hodnotě 35,7 procenta, což je o téměř půl procentního bodu více, než kolik činila prognóza před měsícem. Což znamená spoustu počítačů, které nakonec skončí bez bezpečnostních aktualizací. Někteří uživatelé se zkrátka logicky ptají, proč nahrazovat něco, co dobře fungovalo a sloužilo.

Systém Windows 10 by pak měl v době ukončení podpory starší platformy dosahovat úrovně 58 % ze všech PC s Windows, což oproti předpovědi z počátku června představuje pokles o přibližně dva procentní body. O rok později (v lednu 2021), by měly podíly Windows 7 a Windows 10 činit 28,5 %, respektive 69,5 %.

Další červnová čísla Net Applications ukazují, že uživatelský podíl macOS poklesl meziměsíčně o více než desetinu procentního bodu na 9,2 %, což je nejnižší číslo pro operační systém od Applu za více než rok. macOS ztrácí podíl už tři měsíce v kuse. Naopak uživatelský podíl Linuxu vzrostl o téměř dvě desetiny bodu na 2,1 % a Chrome OS od Googlu stagnoval na úrovni 0,4 %.

Zdroj: Computerworld.com