Hlavní navigace

Windows v číslech: upgradující si dali pauzu (1)

8. 7. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © corepics - Fotolia.com
Systému Windows 10 se sice v květnu konečně podařilo překonat 50% podíl, jenže posun dopředu se zastavil v červnu, jakož i pokles Windows 7, jehož podpora končí již brzy.
Gregg Keizer 8. 7. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Pouhých šest měsíců před odchodem sedmiček do důchodu se tak uživatelé evidentně rozhodli, že si při migraci na novější Windows 10 dají pauzu. Alespoň to vyplývá z čísel analytické firmy Net Applications.

Pozastavení přechodu ze staršího systému je přitom vysoce nepravděpodobné. Jenže právě to firma Net Applications počátkem července tvrdila.

Podíl Windows 7 na všech osobních počítačích se v červnu sotva pohnul. Zůstal na hodnotě 35,4 %, přičemž podíl mezi všemi PC s Windows je také stejný jako v květnu, a to 40,1 %. Druhé číslo je přitom přirozeně vyšší, neboť Windows neběží na všech osobních počítačích; v červnu činil podíl všech edicí systému od Microsoftu 88,3 %. Zbytek, až na drobné výjimky, běžel na macOS, Linuxu nebo Chrome OS.

Téměř stejně imunní vůči změně byla i čísla Windows 10. Podíl tohoto OS mezi všemi PC dosáhl 45,8 % s nárůstem nižším než jedna desetina procentního bodu. Podíl Windows 10 na PC s Windows se pak nepohnul vůbec a zůstal na hodnotě 51,8 %.

Co se tedy děje? Opravdu uživatelé Windows, zejména ti podnikoví, kteří by se Windows 7 měli zbavit předtím, než vyprší bezpečnostní aktualizace, přestali upgradovat ze 7 na 10?

Kdo ví? Jak už Computerworld dříve víckrát poznamenal při debatách nad analytickými daty, která se snaží odhalit tajemství Microsoftu (někteří by řekli, že odhalování těchto tajemství předstírají), data v daném procesu musejí být vybalancována, ať už to znamená, že se hodnota X při snížení hodnoty Y musí zvýšit, nebo, což je tento případ, musejí obě hodnoty stagnovat. Takže to zkrátka může být i zkreslenými daty.

Jako vždy je tak důležité hledět spíše na dlouhodobé trendy. V jejich rámci tak podle čísel Net Applications vykazují Windows 10 stále známky zrychlování. Průměrná měsíční změna podílu za uplynulých 12 měsíců činila 0,84 procentního bodu. Ale v uplynulých 6 měsících vyskočila na 1,1 bodu, což představuje nárůst okolo 24 procent.

Pokračování