Hlavní navigace

Windows v číslech: sedmičky ke konci podpory dále klesají (1)

18. 11. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Podíl Windows 10 mezi osobními počítači dále roste, naopak podíl sedmiček na trhu se s blížícím se koncem podpory smršťuje. Navzdory nostalgickým povzdechům mnohých.

Podle údajů zveřejněných v pátek analytickou firmou Net Applications, vyskočil podíl Windows 10 na všech osobních počítačích v říjnu o 1,9 procentního bodu – šlo tak o čtvrtý měsíc po sobě se ziskem celého bodu nebo více – a na konci října tenhle systém držel 54,3 %. Zároveň se uživatelský podíl desítek na všech počítačích se systémem Windows zvýšil na 62,7% a blíží se tak magické dvoutřetinové hranici.

(Procento počítačů se systémem Windows je větší než procento všech osobních počítačů, protože systém Windows neběží na všech stolních počítačích a noteboocích. V říjnu systém Windows běžel na 86,8 % světových systémů. Zbývající stroje – kromě zhruba čtvrtiny procenta – běžely na systémech macOS, Chrome OS nebo Linux.)

Jak už to tak v boji o procenta uživatelského podílu bývá, rostl i v říjnu podíl Windows 10 na úkor jiného systému, konkrétně starších sedmiček, jejichž podíl v daném měsíci poklesl o 1,3 procentního bodu na 26,9 % ze všech PC a 31 % z PC běžících na Windows. Propad z uplynulého měsíce byl nejnižší v uplynulých čtyřech měsících, ale zároveň představoval 25% nárůst oproti průměru posledních dvanácti měsíců.

Není sporu o tom, že míra poklesu systému Windows 7 zrychluje. Jen v uplynulých šesti měsících odepsal tenhle systém více než 9,5 procentního bodu, čili tři čtvrtiny veškerých ztrát z uplynulého roku. Zároveň jde pro tuhle deset let starou platformu o rekord. Ještě rychleji padaly sedmičky v posledních třech měsících – o 4,9 bodu.

Pokračování