Hlavní navigace

Windows v číslech: sedmičky jsou hodně tvrdošíjné (2)

6. 3. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Gerasimv - Fotolia.com
Konec podpory Windows 7 se sice nezadržitelně blíží, jenže to tomuhle systému evidentně nebránilo v tom, aby v únoru nabral nové uživatele, což vrhá stín pochybností na postup migrace zákazníků na Windows 10. Uživatele získal dokonce i systém XP.

Předchozí díl

To samé se dá očekávat po záhadných únorových vzestupech a pádech, a podle dřívějších statistiky Net Applications je zřejmé, že výkyvy podobné těm únorovým nemívají dlouhého trvání.

Ačkoliv si tedy Windows 10 a Windows 7 v uplynulém měsíci vyměnily pozice, zůstal první zmíněný systém, co se popularity týče, stále poměrně daleko před tím druhým: 46,1 % versus 43,9 %. Nehrozí, že by právě desítky o své první místo mezi desktopovými operačními systémy přišly.

Na základě nejnovějších dat Computerworld předpokládá, že většinu mezi OS by desítky měly získat v říjnu 2019. Data z uplynulých 12 měsíců ukazují, že právě v průběhu října budou Windows 10 tvořit 50,4 % ze všech PC běžících na Windows.

Únorové manévry Windows 7 však mohou znamenat, že na tomto operačním systému poběží 14. ledna 2020, kdy sedmičky rozhodnutím Microsoftu „odcházejí do důchodu,“ poběží více strojů; jakmile skončí podpora Windows 7, mělo by na tomto systému běžet 40 procent všech PC s Windows. Co se desítek týče, ty by v té době měly být přítomny na 52 % všech PC s Windows.

webcast

Ačkoliv čísla Net Applications nelze brát tak docela za bernou minci, vzhledem k tomu, že Microsoft detailní statistiky své příchozí telemetrie nenabízí, jsou těmi nejlepšími, jaká máme k dispozici. A data společnosti stále více poukazují na „tvrdohlavost“ Windows 7. Jestliže na tomhle systému v lednu 2020 poběží více než 40 procent všech PC s Windows, jak říká předpověď, bude situace ještě problematičtější než v době ukončení podpory Windows XP, které v té době tvořily softwarový základ pro 29 procent všech PC na Windows.

Zdroj: Computerworld.com

Byl pro vás článek přínosný?