Hlavní navigace

Windows v číslech: desítky ustupují, sedmičky odolávají (2)

12. 10. 2018
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: © peshkova - Fotolia.com
Podíl Windows 10 v září neočekávaně poklesl, naopak Windows 7 se dařilo, čímž se posunul bod zlomu, kdy novější systém co do podílu překoná ten starší.
Gregg Keizer 12. 10. 2018
Doba čtení: 1 minuta

Předchozí díl

Není překvapením, že Microsoft na to má odlišný náhled. Ve své prezentaci na konferenci Ignite z minulého týdne tvrdil Brad Anderson, korporátní viceprezident divize Microsoftu pro podnikovou mobilitu a management, že bod zlomu pro Windows 10 nastane mnohem dříve. „V průběhu následujících dvou týdnů se dostaneme do bodu, kdy bude v podnicích více Windows 10 než jakékoliv jiné verze operačního systému,“ řekl Anderson. „Ve skutečnosti překročí hodnotu 50 procent.“

Podle předpovědí vycházejících z dat Net Applications nepřekočí Windows 10 hranici 50 procent (ze všech PC, nejen těch podnikových) dříve než v květnu 2019. Rozdíl lze možná vysvětlit Andersonovým důrazem na podniky, a jeho čísla tak možná vynechávají spotřebitelské stroje, jakož i počítače, které běží ve firmách, jež nespravují svoje PC s Windows skrze SCCM (System Center Configuration Manager) či Intune.

Zvrátit tento stav se Microsoft nesnaží nezištně. Teprve po ukončení podpory Windows 7 může redmondská firma prodávat svým podnikovým zákazníkům drahé předplatné Microsoft 365, což je nyní jeden ze základních kamenů její strategie.

Pokud jde o další čísla za měsíc září, pak uživatelský podíl Windows znovu poklesl, a to o tři desetiny procentního bodu na 87,6 procenta. Kombinovaný podíl různých edicí macOS a OS X vzrost o desetinu procentního bodu na 9,5 %, Linux pak s 2,2 % stagnoval.

Zdroj: Computerworld.com