Hlavní navigace

Windows v číslech: desítky se tak trochu zasekly (1)

8. 1. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Techspot.com
S tím, jak v lednu končí podpora pro Windows 7, vzrůstá tlak na upgrade na Windows 10. Jenže míra přijetí Windows 10 se v listopadu trochu zasekla.

Zákazníci Microsoftu minulý měsíc při migracích ze systému Windows 7 na Windows 10 stiskli „pauzu“, protože růst míry přijetí druhého zmíněného systému se od února vůbec poprvé zastavil.

Podle údajů zveřejněných v neděli analytickou firmou Net Applicationsklesal podíl Windows 10 na všech osobních počítačích o celý procentní bod – čímž se přerušil řetěz čtyř po sobě jdoucích měsíců se zisky o procentní bod nebo více – a na konci listopadu tedy tvořil 53,3 %. Uživatelský podíl Windows 10 ze všech počítačů se systémem Windows klesl o sedm desetin procentního bodu na 62 %.

Procento počítačů se systémem Windows (62%) je vyšší než procento všech osobních počítačů (53,3%), protože systém Windows přirozeně nepohání všechny stolní počítače a notebooky. V listopadu běžely Windows na 86,1 % světových osobních počítačů. Zbytek (mimo zanedbatelnou čtvrtinu procenta) běžel na systémech MacOS, Linux nebo Chrome OS, přičemž operační systém od Applu měl z těchto platforem zdaleka největší podíl.

Windows 10 a jeho nejoblíbenější předchůdce, Windows 7, jsou obvykle v rovnováze: S tím, jak jeden padá, druhý stoupá. Listopad byl ovšem jiný, protože Windows 7 zaznamenal stagnaci, zatímco 10 klesl. Systém Windows 7 uzavřel měsíc s podílem 26,9 % ze všech počítačů a 31,2 % z počítačů poháněných systémem Windows. Změna Windows 7 za minulý měsíc byla nejmenší od června a skončila tak čtyřměsíční série masivních poklesů, které dosáhly celkově 8,5 procentního bodu.

Náhlé zpomalení přenosu podílu z Windows 7 na Windows 10 možná přišlo jako blesk zčistého nebe, ale možná by to úplné překvapení být nemělo. Po nahlédnutí do datových archivů se ukázalo, že pokles systému Windows XP se ve třetím až posledním měsíci před jeho odchodem do důchodu výrazně zpomalil. Před pěti lety se uživatelský podíl systému Windows XP v únoru 2014 zvýšil o tři desetiny procentního bodu, a to bylo jen chvíli před polovinou dubna, kdy měla být ukončena podpora tohoto systému.

Pokračování