Hlavní navigace

Windows v číslech: desítky a sedmičky se blíží „bodu zlomu“ (2)

6. 11. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Jestliže budou Windows 10 nabírat svoje zákazníky podobným tempem jako doposud, je možné, že svým podílem překonají Windows 7 ještě v listopadu.
Gregg Keizer 6. 11. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Předchozí díl

Microsoft si teď možná trochu oddechl, ačkoliv společnost tvrdí, že Windows 10 už jsou před sedmičkami v minimálně jedné kritické oblasti.

„Více než polovina naší instalační základny komerčních zařízení teď je na Windows 10,“ uvedl výkonný ředitel Microsoftu Satya Nadella tento týden na konferenci při příležitosti vyhlašování hospodářských výsledků za třetí čtvrtletí. Nadellova tvrzení se zakládala na telemetrických datech obdržených z PC s Windows 7 a Windows 10 v korporátních prostředích. Příchozí data však neobsahují všechny počítače s Windows 7, neboť ne každý takový systém přenáší informace na servery Micosoftu, což znamená, že společnost může starší systém podhodnocovat.

Podle předpovědí Computerworldu, založených na číslech Net Applications, dosáhnou Windows 10 úrovně 50 procent (ze všech používaných počítačů, nejen z těch v podnicích) v dubnu. V té době bude podíl Windows 7 činit (ze všech PC na Windows) téměř 42 procent.

Microsoft svoje zákazníky – zejména ty, kteří platí nejlépe, tedy podniky a další velké organizace – tlačí k přechodu na Windows 10 co možná nejdříve. Argumentuje lepším zabezpečením a možnostmi správy, jenže analytici vidí jako hlavní důvod snahu o stálou monetizaci systému. Windows 10 se totiž do budoucna dají prodávat jako služba (na rozdíl od Windows 7) v rámci nejdražšího plánu předplatného Microsoft 365, který samozřejmě pro redmondského giganta znamená vyšší tržby. Čím rychleji se Microsoftu podaří odlákat podniky od Windows 7, tím dříve mohou jeho obchodníci těmto zákazníkům „vnutit“ Microsoft 365.

Zdroj: Computerworld.com