Hlavní navigace

Windows v číslech: desítky a sedmičky se blíží „bodu zlomu“ (1)

5. 11. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Techspot.com
Jestliže budou Windows 10 nabírat svoje zákazníky podobným tempem jako doposud, je možné, že svým podílem překonají Windows 7 ještě v listopadu.

Po zářijovém klopýtnutí se systému Windows 10 v říjnu podařilo obnovit svůj postup směrem k nahrazení Windows 7 na pozici nejpopulárnějšího operačního systému na světě, píše analytická firma Net Applications.

Podle jejích nejnovějších čísel získaly desítky v průběhu října osm desetin procentního bodu na uživatelském podílu, a dosáhly tak 38,3 procenta ze všech PC a 43,9 procenta z PC běžících na Windows (druhé číslo je přirozeně vyšší vzhledem k tomu, že na Windows běží „jen“ 87,3 % světových systémů, nikoliv 100 %).

Jak se dalo očekávat, říjnový nárůst systému více než vyrovnal propad ze září. Pro tento tři roky starý OS tak byl mírně vyšší než 12měsíční průměr a pravděpodobně znamená návrat Windows 10 k udržitelnému růstu.

Stárnoucí Windows 7 pak ve stejném období přišly o 1,6 procentního bodu, což je jejich největší propad od května. Windows 7 završily září na 39,4 % všech osobních počítačů a na 45,1 % všech počítačů běžících na Windows.

Windows 10 a Windows 7 si svým podílem nikdy nebyly blíže. K bodu zlomu – tedy okamžiku, kdy budou Windows 10 pohánět více PC s Windows než Windows 7 – téměř jistě dojde ještě v průběhu listopadu, odhaduje portál Computerworld na základě dosavadního průběhu. Jen před měsícem byl přitom tento okamžik předběžně stanoven až na prosinec.

ICTZ23

Bod zlomu nebude znamenat konec Windows 7, ani představovat totální vítězství Windows 10. Ovšem dřívější překonání tohoto milníku znamená lepší vyhlídky pro Windows 10 v lednu 2020, kdy Windows 7 přijdou o svoji standardní podporu. V tomto okamžiku (dle revidovaného trendu Net Applications) by měly Windows 10 běžet na 60 procentech všech systému s Windows, přičemž 37 % počítačů bude stále běžet na Windows 7.

Pokračování