Hlavní navigace

Windows Blue: údajný nový systém Microsoftu může potopit „osmičky“

4. 12. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: microsoft.com
Od spuštění prodeje Windows 8 uběhl teprve měsíc, a již se na nás z internetu začínají valit detaily dalšího systému „nové generace“ od Microsoftu.
Brad Chacos 4. 12. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Pokud se prokáže, že je i na tomto „šprochu pravdy trochu“, bude Windows Blue – jak je údajný nově vyvíjený operační systém přezdíván – dalším krokem v zemětřesení v rámci Microsoftu započatém vydáním Windows 8.

Blue by představilo standardizovanou softwarovou základnu sdílenou mezi samotným systémem a Windows Phone, a také by posunulo politiku Microsoftu k levnějším a každoročním aktualizacím systému. Jestli jsou fámy ohledně Windows Blue pravdou, se ukáže v polovině roku, kdy by měla být novinka údajně představena. Každopádně může samotná existence těchto fám ohrozit úspěch Windows 8.

Častější vydání systému znamenají nižší ceny

Windows 8Každoroční aktualizace systému by znamenaly levnější ceny novinek pro zákazníky. Například Apple si každý rok účtuje za nové vydání systému OS X mezi 20 a 25 dolary. Web The Verge spekuluje, že by mohl Microsoft vydat Windows Blue za velmi nízkou cenu, možná i bezplatně, aby pomohl systému v masivním rozšíření na uživatelská zařízení.

Rob Enderle, hlavní analytik Enderle Group, se domnívá, že uživatelům nebudou vadit platby za každoroční aktualizace systémů Windows – pokud budou dobře zpracovány. Nemyslete si však, že při svém rozhodnutí čekat na vydání Windows Blue ušetříte – podle The Verge budete k tomu, abyste si mohli stáhnout funkční verzi systému Windows Blue, potřebovat předchozí legální verzi systému Windows.

Častější vydání znamenají více funkcí

Rychlejší tempo uvolňování verzí Windows samozřejmě může posílit image Microsoftu jako inovativní společnosti, díky možnosti uvádět nové funkce častěji než při současném přibližně tříletém inovačním cyklu Windows. Tři roky v současném technologickém světě je ekvivalent trvání doby ledové. Pro ilustraci – když se objevila Windows 7, nevěděl ještě nikdo, co je to iPad.

Častější aktualizace způsobí, že změny budou nezbytně pozvolnější a méně radikální, což by mělo usnadnit jejich přijímání uživatelskou komunitou a zejména velkými společnostmi.

Samozřejmě takový plán vzbuzuje jisté pochyby, zejména o schopnosti Microsoftu se přizpůsobit takovému tempu inovací.

Windows Blue: plus nebo minus pro vývojáře?Windows 8

Jednotné SDK by mohlo standardizovat a dále výrazně zjednodušit vývoj softwaru pro desktopy i telefony s novými Windows. Vzhledem k tomu, že Microsoft má plně pod kontrolou svůj nový aplikační ekosystém, který vznikl s Windows 8, neměla by hrozit taková fragmentace platformy, jaká je každodenní realitou vývojářů pro Android. Samozřejmě, v ještě lepší pozici tady zůstává Apple, který plně kontroluje i hardwarovou formu své platformy.

Unifikace vývoje pro desktopy a telefony by si mohla získat vývojáře, kteří zatím zrovna neprojevili nadšení nad nekonzistentním vývojem pro Windows Phone 7, 8 a Windows RT.

Je otázkou, zda jsou Windows Blue prvkem pre-Sinofského nebo post-Sinofského éry. Šéf divize Windows náhle odešel z Microsoftu jen 14 dní po vydání jeho „životního díla“ v podobě Windows 8. O okolnostech jeho odchodu se stále spekuluje.

Ať už jsou Windows Blue realitou či nikoliv, mají myšlenky stojící za údajným upgradem systému pro Microsoft reálný potenciál – pokud společnost správně rozdá karty. Lidé z Redmondu musejí dokázat, že mají instituční flexibilitu pro implementaci smysluplných každoročních změn, a co je ještě důležitější, musejí tyto změny provést tak, aby neodradili vývojáře.

Pokud to Microsoft zvládne a pokud jsou fámy o Windows Blue pravdivé může být více-platformní rozhraní kombinované s každoročním vydáním nového systému injekcí pro společnost, která se stále snaží dohánět své největší konkurenty na mobilním trhu – Google a Apple.