Hlavní navigace

Windows 10 je nyní dostupný ve 190 zemích jako bezplatný upgrade

29. 7. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: news.microsoft.com
Společnost Microsoft oznámila, že systém Windows 10 je od středy dostupný ve formě bezplatného upgradu a nebo s novými počítači a tablety. Windows 10 přináší inovace, mezi nimiž si asi nejvíce slibujeme od nového browseru Microsoft Edge. Windows 10 je dodáván jako služba, takže je stále aktuální díky funkčním a bezpečnostním aktualizacím. Windows 10 má známé uživatelské rozhraní a je připraven na široké spektrum zařízení včetně počítačů, tabletů, telefonů, Raspberry Pi, Xbox One, HoloLens a mnoho dalších – s více než 2 000 zařízeními či konfiguracemi, které už jsou testovány. Nový obchod Windows Store a sada nástrojů pro vývojáře (Windows Software Development Kit), jež jsou rovněž dostupné od středy 29.7.2015.
ali 29. 7. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Windows 10 přináší známé a rychlé prostředí – s návratem nabídky Start a živých dlaždic s průběžnou aktualizací informací. Windows 10 by měl být nejbezpečnější systém Windows, jaký Microsoft kdy představil; s vylepšenými aplikacemi Windows Defender a SmartScreen pomáhajícími hlídat zařízení před napadením viry, malwarem, phishingem či s novou funkcí Windows Hello, která nabízí rychlý a bezpečný přístup do zařízení bez hesla. Udržování zařízení v aktuálním stavu je také jednoduché, bezplatné aktualizace umožní lidem získat nejnovější funkce a bezpečnostní updaty po dobu životnosti zařízení.

Windows 10 umožňuje ovládat počítač hlasem, perem či gesty. Je připraven pro snadnou spolupráci s Office a Skype, umožňuje přepínat mezi aplikacemi a efektivněji využívat plochu díky funkcím pro automatické přichycení oken aplikací a zobrazení úloh.

Klíčové nové funkce

  • Nový prohlížeč Microsoft Edge umožňuje lidem rychlé prohlížení webových stránek, přidávání poznámek a sdílení obsahu.
  • Continuum přizpůsobuje zobrazení aplikací konkrétnímu typu a velikosti zařízení a umožňuje jednoduše přepínat mezi dotykovým a desktopovým režimem.
  • Vestavěné aplikace jako například Fotky, Mapy, nová hudební aplikace Microsoft Groove, Filmy a TV pořady, nabízejí zábavu i produktivní možnosti. S úložištěm OneDrive mohou být soubory jednoduše sdílené a udržované v aktuální podobě napříč různými zařízeními.
  • Aplikace Průvodce pro telefon umožní bezproblémovou spolupráci mezi zařízením s Windows 10 a telefony iPhone nebo se systémem Android a Windows.
  • Zcela nové aplikace Office Mobile pro tablety s Windows 10 jsou dnes dostupné ve Windows Store. Aplikace Word, Excel a PowerPoint vytvořené pro práci na cestách nabízejí jednotné rozhraní optimalizované pro malá dotyková zařízení. A pro pořizování všech typů digitálních poznámek je ve Windows 10 předinstalovaná plná verze aplikace OneNote.
  • Cortana, osobní digitální asistentka, pak zjednodušuje vyhledávání správných informací ve správný čas.

Microsoft si od Windows 10 slibuje, že je připravena pro firemní nasazení. Nový Windows Store začal přijímat nové aplikace pro Windows 10. Windows Store nabízí na jednom místě všechny populární bezplatné i placené aplikace, hry, a na vybraných trzích filmy, TV pořady a nejnovější hudbu, které je možné používat na všech zařízeních s Windows 10. Veškerý obsah Windows Store je Microsoftem certifikován z hlediska bezpečnosti. Vedle existujících aplikací pro Windows 8.1, jako je Netflix, má Windows Store konstantní přísun nových a aktualizovaných univerzálních aplikací pro Windows, jako jsou Minecraft: Windows 10 Edition beta, Candy Crush Saga a další.

Upgrade na Windows 10 je jednoduchý pro uživatele počítačů či tabletů se systémem Windows 7 nebo Windows 8.1. Od středy budou lidé, kteří si rezervovali upgrade na Windows 10, ve vlnách upozorňováni, jakmile bude jejich upgrade připraven k instalaci. Pro firemní zákazníky je Windows 10 připraven pro nasazení v rámci jejich firemního prostředí a od 1. srpna 2015 mohou organizace v rámci multilicenčních programů upgradovat na Windows 10 Enterprise a Windows 10 Education. Retailoví prodejci jsou připraveni pomoci zákazníkům s přechodem na Windows 10 v rámci takzvaného programu Tech Bench. Bezplatný upgrade bude ve vybraných obchodech dostupný od 29. července, v ostatních obchodech budou Windows 10 k dispozici od poloviny srpna a v září. Zařízení s Windows 10 budou v některých prodejnách dostupná už 29. července, další pak budou přicházet na trh během následujících týdnů a měsíců.

Čtěte také:
→ Budou Windows open source? Nepředstavitelné se (snad) stane skutečností
Jakkoli se může zdát nepředstavitelné, že by byl zdrojový kód Windows k dispozici jako open source, Microsoft už v tomto směru podnikl řadu kroků a dovoluje také uživatelům ovlivňovat vývoj systému. Má to samozřejmě ale háček – nejsou to nezávislí vývojáři, ale jen Microsoft, kdo stále pevně drží otěže.

Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.

G+