Hlavní navigace

Webový prohlížeč Brave se od svých konkurentů dost liší

9. 8. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Computerworld
Webový prohlížeč od společnosti Brave Software využívá neobvyklý business model: z webových stránek odstraňuje reklamy, nahrazuje je vlastní inzercí a pak uživatelům umožňuje posílat peníze webům, které se jim líbí.
Gregg Keizer 9. 8. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Prohlížeči Brave se dostalo větší pozornosti než většině nových prohlížečů, a to zčásti proto, že jeden z jeho zakladatelům byl jedním z duchovních otců Firefoxu od Mozilly, a zčásti také proto, že využívá velice neobvyklý – někdo by řekl i parazitický – business model.

Tento model spočívá v tom, že každou jednotlivou stránku prohlížeč zbaví všech reklam, které následně nahradí reklamami vlastními. A kritika se na něj snesla prakticky hned, jak byl představen, a to poněkud nepřekvapivě od vydavatelů, které online reklama v podstatě živí. „Váš plán spočívající ve využívání našeho obsahu k prodeji vaší reklamy je nerozlišitelný od plánu krást náš obsah a publikovat jej na své vlastní stránce,“ napsali právníci 17 vydavatelů online novin v dopise společnosti Brave Software v dubnu 2016.

Brave se od konkurence odlišuje agresivním „protireklamním“ postojem. Celý systém funguje tak, jako by nová televizní stanice oznámila, že využije technologii pro odstraňování reklam z programů jiných stanic a tyto programy pak začala vysílat s reklamami vlastními, reklamami, které by prodávala sama.

Prohlížeč zároveň eliminuje tzv. ad trackery, tedy komponenty na stránkách, které využívají zadavatelé inzerce a vydavatelé webů pro identifikaci uživatelů, tak aby věděli, jaké stránky tihle uživatelé navštěvují nebo navštívili v minulosti. Byť tato funkce [Brave] už nám tolik kontroverzní nepřipadá.

Řešení od Brave Software ovšem neblokuje reklamy ve výsledcích vyhledávání (to nedělají ani blokátory reklamy třetích stran).

Zdroj: Computerworld.com