Hlavní navigace

Vyšel CIO BW 02/2022

22. 4. 2022
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Internet Info DG
Hlavními tématy aktuálního čísla jsou chytré podnikání za pomoci moderních technologií a informační technologie v bankovnictví.

O digitálních měnách se nejen uvažuje, ale v Číně se digitální měna, konkrétně digitální jüany, již dva roky využívají. Možná budete namítat, že „doba keše“ už dávno skončila a finanční převody a většina plateb se dělá elektronicky čili bezhotovostně. 

Tyto převody a platby jsou však navázány na tradiční peníze, které vydaly centrální banky. V případě elektronických peněz se centrální banky a další zprostředkovatelé zavazují vyměnit je na požádání za tradiční peníze. O změnách, které tradičnímu bankovnímu systému mohou přinést bankovní digitální měny, najdete v CIO BW 02/2022 rozsáhlý článek.

Pište pro CIO Business World

 

Máte dobré nápady, máte co říct? Chcete se podělit o své znalosti se čtenáři CIO BW?

Je tu ideální příležitost. V redakci neustále hledáme externí autory, kteří rozšíří náš záběr. Nabízíme možnost publikací zajímavých článků nejen na webu, ale také v našem tištěném magazínu. Pokud máte zájem, ozvěte se šéfredaktorovi na e-mail: radan.dolejs@iinfo.cz

Stejně tak se věnujeme například postupné konvergenci nových a tradičních bank. Kdy ty tradiční občas už i rychleji, než digitální banky nasazují nové služby, a novobanky zase otevírají kamenné pobočky.

Věděli jste, že v Africe se zásadně prosazují mobilní peněžní aplikace a jsou na cestě dobít celý svět? Tyto aplikace se začínají vyvíjet v plnohodnotné platební platformy a chtějí konkurovat zavedeným bankovním pořádkům. I o tom píšeme.

Pokud chcete dnes podnikat chytřeji, určitě asi zvažujete nasazení moderních technologií jako je umělá inteligence. Jenže její chytrost musíte nějak vytrénovat. K učení modelů umělé inteligence mohou posloužit uměle generovaná data namísto skutečných historických dat k (AI) tam, kde skutečné soubory dat postrádají potřebnou kvalitu, rozsah nebo rozmanitost. Na co si dát pozor při budování setu syntetických dat a jak je získat zjistíte v našem magazínu.

Ekonomický přínos, tréninková data a kulturní připravenost jsou zásadními předpoklady úspěchu AI. Bez nich jsou nejlepší volbou tradiční řešení. Ne každý projekt totiž může mít z umělé inteligence prospěch a pokusy o její nevhodnou aplikaci mohou stát nejen čas a peníze, ale také odradit zaměstnance, zákazníky a manažery od případných budoucích projektů AI. Poradíme, jak se vyhnout problémům.

Nastíníme vám také jak v osmi krocích úspěšně nasadit business intelligence. K úspěchu BI totiž nestačí kvalitní technologická platforma. Je nutné se pečlivě zaměřit na procesy a personál – a obchodně orientovaný přístup k získávání poznatků z dat.

příloha_ovladnete_sva_data

To vše a mnoho dalšího (třeba rozhovor se spolumajitelem společnosti Minerva) najdete v CIO BW 02/2022.

Inspirativní čtení.

 

CIO Business World si můžete objednat i jako klasický časopis (v tištěné i v digitální podobně) Věnujeme se nejnovějším technologiím a efektivnímu řízení podnikové informatiky. Přinášíme nové ekonomické trendy a analýzy a zejména praktické informace z oblasti podnikového IT se zaměřením na obchodní a podnikatelské přínosy informačních technologií. Nabízíme možná řešení problémů spojených s podnikovým IT v období omezených rozpočtů. Naší cílovou skupinou je vyšší management ze všech odvětví ekonomiky.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku