Hlavní navigace

Výroční aktualizace Windows 10 ničí webkamery

22. 8. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © olly - Fotolia.com
Microsoft může u Windows 10 Anniversary Update – po komplikacích se zamrzáním, jež vyšly najevo v polovině srpna – začít řešit další problém.
Ian Paul 22. 8. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Spousta uživatelů si totiž stěžuje, že po aktualizaci na nejnovější verzi Windows 10 už nemohou používat své webové kamery připojené do USB. Zdroj problému spočívá v tom, že se Microsoft rozhodl filtrovat dva běžné formáty pro kompresi videa u připojených kamer. Jako první to oznámil portál Thurrott.com.

Důvody Microsoftu pro zákaz těchto formátů – MJPEG a H.264 – byly ovšem poměrně rozumné, jak na vývojářských fórech Microsoftu vysvětlil člen Windows Camera Teamu Mike M.

V rámci výroční aktualizace povolil Microsoft přístup více aplikací k jediné webkameře v jednu chvíli. Problémem MJPEG ale je, že v takovém případě by více aplikací mohlo simultánně dekódovat stream, což by zbytečně snižovalo výkonnost systému. Mike M. tvrdí, že problém s H.264 je trochu jiný a mohl by v podstatě vyústit ve vzájemnou interferenci aplikací.

Vypadá to, že jednoduché řešení Microsoftu spočívající v blokování kompresních formátů vyústilo v mnohem větší problém. Možná i miliony webkamer se náhle pokazily, protože zamrzly poté, co se jim nepodařilo spustit blokované formáty.

Důsledky pro vás: Jestliže vaše webkamera měla po aktualizaci na Anniversary Update problémy, mohlo by to být právě z tohoto důvodu. Mike M. oznámil, že Microsoft doufá, že uvolní záplatu pro problém s MJPEG v září. Vyřešení H.264 však bude trvat trochu déle. Bohužel dokud neexistuje záplata, nemůžete dělat nic jiného, než čekat.

Jestliže je vaše webkamera důležitou periferií pro vaši práci, pak ještě můžete zkusit návrat k Windows 10 před výroční aktualizací. Je třeba však mít na paměti, že na základě nových pravidel máte na obnovu původního systému jen 10 dní po aktualizaci. Ti, kteří s updatem spěchali, tedy už mají smůlu.

Těm, kteří si své systémy dosud neaktualizovali, doporučujeme počkat do září (nebo i déle) a kontrolovat průběžný stav řešení problémů Microsoftem.

Zdroj: CIO.com