Hlavní navigace

Výrobce superpočítačů Cray představil superrychlý systém pro supervelká data

31. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: cray.com
Není žádným tajemstvím, že analýza dat značně vytěžuje podnikové zdroje a jestli se něčeho nedostává, je to rychlost. Na scénu nyní přichází známý výrobce superpočítačů Cray se svým novým systémem speciálně uzpůsobeným pro náročnou analýzu velkých dat, třikrát rychlejším než předchozí generace.

Nový systém Cray se jmenuje Urika-GX a jedná se o první analytické řešení, které spojuje superpočítač s otevřenou podnikovou platformou. K dispozici má být ve třetím čtvrtletí a slibuje datovým vědcům novou úroveň výkonu a možnost rychle analyzovat extrémně velké soubory dat. Systém je vyladěný pro vysoce iterativní a interaktivní analýzu a integrovaná grafická analýza nabízí rychlé porovnávání vzorců.

„Dříve se některé typy analýzy dat spouštěly každých 24 hodin nebo jednou týdně,“ říká Ryan Waite, viceprezident společnost Cray odpovědný za produktovou politiku. „Dnes potřebujete analýzu provádět po šesti hodinách nebo dokonce každou hodinu, abyste měli neustálý přehled o tom, co dělají a potřebují vaši zákazníci.“

Urika-GX umožňuje současné zpracování úloh pomocí Hadoop, Spark a grafických technologií. Zdroje lze dynamicky přerozdělovat a otevřená platforma umožňuje systém přizpůsobovat podle potřeby. Dodává se s předinstalovaným softwarem založeným na běžných standardech a lze jej tedy zprovoznit během několika málo dní.

„U některých systémů pro velká data dostanete hromadu hardwaru a knihu receptů,“ vysvětluje Waite. „Vše si musíte sestavit sami, z čehož může pramenit řada problémů. CO by mělo trvat řádově dny, může trvat týdny či měsíce.“

Celkově je Urika-GX při zpracování komplexních dotazů třikrát rychlejší než předchozí generace systémů Urika. Nová verze má podobu standardní 19" serverové skříně, osazené procesory Intel Xeon (až 1728 jader), až 22 TB paměti DRAM, 35TB úložiště typu SSD a 192 TB prostoru na plotnových pevných discích. Více systémů lze propojit vysokorychlostním rozhraním Cray Aries.

Podle analytiků poradenské společnosti Enterprise Strategy Group se začínají stírat hranice trhu řešení pro velká data a segmentu superpočítačů. Na oblibě postupně získávají specializovaná integrovaná zařízení pro velká data, která nabízí rychlou implementaci, vysoký výkon a snadnou správu.

Zdroj: IDG News Service