Hlavní navigace

Vyplatí se IaaS?

8. 11. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © rubysoho - Fotolia.com
Cloud je skvělým řešením pro spoustu firem a organizací. A jednou z velmi zajímavých služeb poskytovaných prostřednictvím cloudu je právě IaaS (Infrastructure-as-a-Service) neboli infrastruktura ve formě služby.
Patrik Khudhur 8. 11. 2013
Doba čtení: 3 minuty

V rámci IaaS jsou zdroje a výpočetní kapacita poskytovány zákazníkovi prostřednictvím cloudu. Tam, kde SaaS (Software-as-a-Service) zahrnuje přístup k softwaru a aplikacím v cloudu, IaaS obdobným způsobem zajišťuje hardware, síťové prvky i úložiště (plus případně také OS, které jsou potřebné pro správu těchto zdrojů). Když si pronajímáte infrastrukturu od poskytovatele IaaS, neplatíte mu za fyzický server a další hardware, ale za přístup k infrastruktuře (výpočetní a úložné kapacitě) prostřednictvím cloudu. Podívejme se na čtyři zásadní výhody, které využívání IaaS přináší.

1. Úspora nákladů

Která společnost nehledá způsoby snížení výdajů? Každá! S IaaS získáváte okamžitý přístup k potřebné výpočetní a úložné kapacitě, aniž byste museli vynakládat pořizovací náklady (snížíte tak své kapitálové náklady). Zároveň ušetříte také výdaje za provoz a údržbu infrastruktury, o vše se stará poskytovatel. A nakonec – (často) platíte jen za kapacitu, kterou skutečně využíváte. Kdybyste měli vlastní hardware, musíte za něj platit tak jako tak.

2. Soustřeďte se na jádro svého podnikání

Čas jsou peníze. V případě vlastní rozsáhlé infrastruktury musíte věnovat drahocenný čas i peníze její údržbě. S IaaS se můžete soustředit jen na to, co vás opravdu živí, tedy vlastní podnikání – technické problémy vyřeší poskytovatel. V menších společnostech bez IT oddělení chybí často potřebná odbornost, větší firmy zase díky IaaS uvolní ruce svým IT odborníkům a mohou je přidělit na důležitější projekty, než je údržba vlastní infrastruktury.

3. Snadné a dynamické škálování

V plánovací fázi nikdy neodhadnete přesné budoucí nároky na výpočetní a úložnou kapacitu. Při nákupu vlastní infrastruktury tak často řešíte problém, zda jí raději naddimenzovat a nechat část z ní zákonitě ležet ladem, nebo riskovat nespokojenost zákazníků a nedostupnost vašich systémů tím, že nakoupíte jen minimální objem hardwaru, který ve špičce zkrátka „nebude stíhat“. S IaaS máte k dispozici dynamické škálování, takže kapacitu snadno a okamžitě navýšíte nebo snížíte podle aktuálních potřeb. Tento proces může být automatizován.

4. Šetrnost k životnímu prostředí

Dopad činnosti na životní prostředí se stává stěžejním pro mnoho dnešních společností. Využívání cloudu pro pokrytí vašich infrastrukturních potřeb může být správným krokem vstříc „zelenějším“ zítřkům. Díky tomu, že s IaaS se o infrastrukturu stará váš poskytovatel a kapacita je dostupná odkudkoli, můžete ušetřit např. náklady na cestování a dostát závazkům firemní společenské zodpovědnosti. Negativní dopad na životní prostředí s IaaS je totiž v drtivé většině případů nižší než v případě klasické in-house infrastruktury.