Hlavní navigace

Vyhledávač Memex americké vojenské agentury DARPA bojuje proti zločinu, ale může posloužit i podnikům

24. 2. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © NesaCera - Fotolia.com
Internetový vyhledávač Memex, který je dílem americké vojenské výzkumné agentury DARPA, se v nedávné době dostal do popředí zájmu jako nástroj, který pomáhá v boji proti pašování lidí. Má ale velký potenciál i v podnikové oblasti.
Katherine Noyes 24. 2. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Cílem tříletého výzkumného programu Memex dotovaného 3,6 miliony dolarů je vyvinout nástroj pro indexování otevřeného, veřejného webového obsahu podle témat a vyhledávání v něm. Tématem, na kterém se schopnosti Memexu testují, je obchod s lidmi. Stejnou technologii lze ale využít i pro řadu jiných účelů a oblastí zájmu.

O Memexu se hovoří jako o vyhledávači pro tzv. „temný web“. Uživatelé běžně vidí část internetu známou jako „povrchovou“ – tedy stránky přístupné například z vyhledávačů jako je Google. Takové stránky jsou přístupné, protože jsou propojené s jinými veřejně přístupnými stránkami a jsou viditelné pro algoritmy vyhledávačů.

Oproti tomu zůstává temný web pro běžné vyhledávače nedostupný, například kvůli krátké životnosti stránek. Podle kvalifikovaných odhadů indexují vyhledávače jako Google pouhých 10 % obsahu internetu, zbytek tvoří právě temný web.

Potenciál skryté  tváře internetu je však značný. Umožňuje nejen nelegální činnosti jako zmíněné obchodování s lidmi, ale je v něm uložena většina existujících elektronických informací. Burzovní analytici by mohli například využít Memex k vyhledávání běžně nedostupných informací týkajících se akcií, kterými se zabývají. Možností využití je nepřeberně, a to jak v oblasti vyhledávání obchodních příležitostí, tak boji proti nepravostem, například při odhalování zločinů bílých límečků.

Algoritmy strojového učení mohou pomáhat nalézat vzorce a trendy ve velkých objemech dat, avšak Memex jde ještě dále. Vedle zmíněné schopnosti prohledávat stránky neindexované Googlem je jednou z jeho dalších výhod možnost zaměřit se na určitou oblast zájmu a s pomocí zpětné vazby od uživatelů tematické výsledky zpřesňovat a vylaďovat.

Ačkolli Memex již dnes vykazuje slibné výsledky, podle autorů projektu je teprve v počátcích - výzkum probíhá šest měsíců, ale plánovaný je celkem na tři roky.