Hlavní navigace

VoLTE: T-Mobile spustil pilotní testování, O2 chystá provoz do konce roku, Vodafone testuje v zahraničí

17. 10. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © Andres Rodriguez - Fotolia.com
Operátor jako první v ČR zahájil technický pilotní provoz VoLTE - technologie pro plnohodnotný přenos hlasu prostřednictvím LTE. Ta přináší rychlé spojení, vyšší kvalitu hovoru a nižší zatížení sítí. Technologie VoLTE bude pro zákazníky T-Mobile komerčně dostupná v roce 2015, zajímají se o ni samozřejmě i oba konkurenti - O2 i Vodafone.
Alexander Lichý 17. 10. 2014
Doba čtení: 2 minuty

T-Mobile spustil ve své síti jako první v ČR a jeden z prvních v Evropě technologii Voice over LTE (VoLTE) umožňující standardní IP hovory v síti LTE. Zatím jde o interní technický pilot, během nějž bude operátor VoLTE testovat a dále vylepšovat. Komerční spuštění pro své zákazníky chystá v roce 2015.

Na zavedení hlasových služeb přes LTE, tedy  přes mobilní sítě 4. generace, postupně přejdou všichni operátoři, jednoduše proto, aby nám mohli jednoho krásného dne vypnout služby na předchozích technologiích. To se bude zřejmě týkat i sítě 3G, jejíž dny technologického rozvoje jsou již sečteny (alespoň v ČR) a jejíž všeobecné dostupnosti se již tak nedočkáme. Vodafone údajně testuje VoLTE zatím v zahraničí, O2 začne omezený provoz ještě do konce roku.

Největšími výhodami VoLTE jsou velmi krátká doba spojení hovoru (přibližně dvě sekundy), zlepšení jeho kvality a nižší zatížení sítí. V průběhu hovoru rovněž nedochází k omezení navázaných datových spojení. Momentálně volání v síti LTE probíhá přes tzv. CSFallBack (Circuit-switch fall back), při němž mobilní telefon na začátku hovoru přejde z LTE do 3G, nebo 2G a po jeho ukončení se vrátí zpět do nejrychlejší sítě. T-Mobile přinesl tuto technologii svým zákazníkům jako první operátor v České republice současně se spuštěním LTE, tedy prvního července 2013.

T-Mobile také zatím jako jediný v ČR nabízí technologii HD Voice, která poskytuje lepší kvalitu zvuku a mnohem věrnější přenos hlasu s potlačením hluku z okolí. VoLTE by ve srovnání s HD Voice měla přinést další zlepšení kvality hovoru.   

Čtěte také:
→ Vyplatí se českým operátorům investice do LTE?
Studie Accenture říká že ano, pokud nabídnou nové služby a také podporu internetu věcí.
→ Mobilní sítě 5G se chystají v Japonsku do zkušebního provozu
Lídr japonského telekomunikačního trhu, firma NTT DoCoMo, zahajuje s Ericssonem spolupráci v oblasti 5G. Testovací provoz byl měl demonstrovat vysokou rychlost přenosu dat až 10Gbps.

Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.

G+