Hlavní navigace

Vojenský šatník pro běžné nošení – vyznáte se v termínech?

29. 9. 2020
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Africa Studio / Shutterstock.com
Hodila by se vám UBACS? Co myslíte?

Není to jen o maskáčovém vzoru. Vojenské oblečení má svá pravidla. Pro začátek naštěstí stačí jen hrubý základ, který vám objasní, že nejrůznější písmenkové zkratky před názvy produktů nejsou záhadným kódem, ale skutečně účelně používanými informacemi.

Dnes se zaměříme zejména na vojenské maskáčové kalhoty. Ty koneckonců patří mezi zákazníky k nejoblíbenějším. Dokáží si poradit s mnoha nástrahami, které na jejich nositele v terénu čekají. A k tomu všemu vypadají jednoduše dobře.

Když se řekne Ripstop

Tento výraz se může psát také RIP-STOP. A jde vlastně o tkaninu s vysokou pevností, kterou jí dodává zvláštní technika, za pomoci níž byla vytvořena. A o co jde? Do původně tenké textilie se v odstupu 5-8 mm vkládají silnější vlákna. Kalhoty i další oblečení tak dostává členitou strukturu. Jde o pozůstatek druhé světové války vyvinutý v USA.

A zdaleka se neuplatní jen na kalhotách. Vidět ho můžete i na padácích nebo třeba horkovzdušných balonech. Díky ripstopu máme také lehké, a přitom velmi odolné houpací sítě, stany, spacáky apod. Snižuje totiž opotřebení tkanin v přímém kontaktu s nepříznivými podmínkami.

V oblečení se pak používají cíleně ve vojenských uniformách typu “Army Combat Uniforms” a nechybí ani v ochranných oblecích pro bezpečnostní a záchranné složky. Jde opravu o profesionální materiál po všech stránkách.

BDU prospívá siluetě postavy

Pod touto zkratkou najdeme slova Battle Dress Uniform, což je vlastně standardní uniforma, používaná v USA až do roku 2007 (v tomto roce ji nahradily modely opatřené univerzální kamufláží Army Combat Uniform - ACU).  Jde o skvěle padnoucí kousky s jednoduchým střihem a se spoustou kapes.

Jsou pohodlné, dobře sedí a zpravidla je doplňuje i stylová pánská obuv. A můžete si vybírat hned z několika maskovacích vzorů. K mání je obvykle:

  • Woodland (určené pro lesní prostředí),
  • Desert Combat alias Camouflage Uniform (pouštní prostředí).

Můžete si tedy zvolit podle svého stylu i preferovaného druhu šatníku. Případně i podle terénu, ve kterém se chcete pohybovat, pokud patříte mezi skutečné outdoorové fanoušky.

Hodit by se vám mohla i UBACS

A co je tohle? Nic jiného než tzv. bojová košile UBACS (Under Body Armour Combat Shirt), určená původně k nošení pod balistickou vestu. Je ovšem extrémně pohodlná a vypadá perfektně už na první pohled, takže patří k velmi oblíbeným součástem šatníku každého milovníka army stylu.

A kde se po tomto specifickém oblečení podívat? Doporučujeme známý ARMED STORE s širokým výběrem a vysokou kvalitou všech nabízených produktů. Šikovné aktuální slevové kódy vám pak nabídne Futuriko.cz, ověřený portál, sdružující ty nejlepší a nejvýhodnější nákupy na internetu!

 

Zdroj obrázku:
Africa Studio / Shutterstock.com