Hlavní navigace

Vodafone, Nokia a Audi chtějí mobilní síť na Měsíci

1. 3. 2018
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: © lassedesignen - Fotolia.com
Někteří inženýři na planetě Zemi mají plné ruce práce s vývojem 5G sítí příští generace, zatímco jiní hledají další způsoby využití současných technologií 4G.

Díky partnerství společností Vodafone, Nokia a Audi by se tak své vůbec první mobilní sítě mohl už v průběhu příštího roku dočkat Měsíc.

Vodafone lunární síť vytvoří s využitím technologií navržených v Nokia Bell Labs. Vzniklá konektivita umožní dvěma roverům Audi Lunar Quattro bezdrátově komunikovat se základnou na autonomním přistávacím a navigačním modulu (ALNM). S využitím existujících satelitů budou organizátoři mise z Part Time Scientists schopni živě streamovat vědecká data a HD video z Měsíce divákům na zemi.

Síťové vybavení se do vesmíru dostane na palubě rakety SpaceX Falcon 9. Navrženo bylo tak, aby bylo v porovnání s tím, co známe ze Země, mnohem kompaktnější. Nokia má za to, že její síťové vybavení bude vážit méně než jeden kilogram.

Ačkoliv vývoj dopředu postupuje i vývoj 5G sítí, nebudou tyto technologie hotové včas na to, aby mohly být vypuštěny už v příštím roce. Navíc nebudou dost odolné vůči drsnému prostředí vesmíru. A ačkoliv jsou mnohem rychlejší než 4G sítě, je jejich dosah výrazně kratší, což se do vesmíru moc nehodí. Tradiční analogová komunikační řešení, jako byla ta využívaná na misích Apollo, jsou mnohem větší a oproti moderním digitálním řešením ke svému chodu vyžadují mnohem více energie. Díky tomu je 4G pro daný scénář perfektní technologií.

Zdroj: Techspot.com