Hlavní navigace

VMware vSphere 5: virtuální stroje s 1TB RAM a 32 CPU

13. 7. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Nová sada aplikací a nástrojů pro virtualizaci a privátní cloudu vSphere 5, kterou včera v podvečer představila společnost VMware, má údajně na 200 novinek. Pokusíme se přiblížit alespoň ty nejzajímavější.

(úvodní novinku věnovanou přestavení vSphere 5 naleznete zde)

Ne, nepočítali jsme je. Nicméně údajných 200 novinek vyvolalo na našich tvářích úsměv a vzpomínku na legendární reklamu na vylepšenou Škodu Favorit i výtečné parodie z produkce České Sody (viz Youtube). Podívejme se na ty skutečně zásadní novinky a změny v oblasti funkcí i licenční politiky, tak jak je představila druhá část včerejšího webcastu.

V úvodu byla přestavena některá zajímavá data a statistiky -  například jaké typy aplikací patří mezi nejčastěji provozované na virtuální infrastruktuře a jak se tato čísla za posledních 12 měsíců změnila. Vedoucí postavení má tradičně SharePoint, zajímavý je ale prudký nárůst SAP, který je provozován na virtuální infrastruktuře zhruba z třetiny, podobně jako Oracle databáze a Middleware (data pochází z průzkumu mezi zákazníky VMware).

 

Provoz aplikací na virtuální infrastruktuře.

 

Snadný provisioning

Nová verze vSphere rozděluje správu virtuální infrastruktury na dvě zásadní oblasti - tou první je zprovozňování nové virtuální ifrastruktury a druhou pak provoz a případné upravování politik za chodu. Mezi novinkami je jistě i proto jednoduchý app store pro poskytování virtuálních strojů v přednastavených konfiguracích. Podobně v případě řízení politik nabízí vSphere 5 zjednodušené rozhraní umožňující přednastavení několika kategorií politik s možností následné úpravy. V případě spouštění podobných či identických virtuálních strojů lze využít nové funkce "linked clones" díky níž mohou idetické VM využívat tentýž diskový prostor - v případě že se některá z VM začne "měnit" je jí automaticky vyhražen vlastní diskový prostor. V oblasti úložišť je další důelžitou novinkou Storage DRS - jakási obdoba funkce vMotion pro úložiště, díky níž je možné migrovat v případě nedostatečné propustnosti na jiné, rychlejší úložiště. Pro menší zákazníky, kteří nechtějí investovat velké prostředky do špičkových sdílených úložných systémů je pak určeno řešení Storage Appliance.

 

Výkonnější VM

Zásadní novinkou pro zákazníky provozující na virtuální infrastruktuře náročné či kritické aplikace a výpočty je výrazně vyšší škálování výkonu virtuálních strojů. vSphere 5 zvládne až 1 TB RAM a 32 virtuálních jader na jediný VM, což v kombinaci s propustností síťovéhor rozhraní přes 36 Gb/s znamená schopnost zvládnout až milion IOPS.

 

vSphere 5 srovnani

 

Pokročilá bezpečnost a funkce pro izolaci

Vedle lepších funkcí pro izolaci dat jednotlivých uživatelů či zákazníků ve virtuální infrastruktuře nabízí VMware například nástroje, které jsou automaticky schopny identifikovat citlivá data, která není dovoleno uchovávat ve sdílených systémech.

 

webcast

Nová licenční politika

Zatímco v případě vSphere 4 licence omezovala počet jader v procesoru a velikost fyzické RAM hostitelského počítače, nyní jsou tato licenční omezení (respektive parametry) zrušena a je zaveden nový parametr: souhrnná velikost vRAM v celém výpočetním prostředí zákazníka. Licenční jednotkou zůstává i nadále procesor. Namísto šesti licenčních balíčků bude nově pět - zrušen byl balíček Advanced, zákazníci kteří jej používají a mají předplacen budou automaticky převedeni na balíček Enterprise.

Byl pro vás článek přínosný?