Hlavní navigace

VMware představil nové cloudové open-source projekty: Lightwave a Photon

4. 5. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: © julien tromeur - Fotolia.com
Nové projekty zaměřené na oblast identity a správy přístupu rozšíří bezpečnost a firemní využití pro nativně cloudové aplikace. Nový odlehčený operační systém Linux je optimalizovaný pro nativně cloudové aplikace.

Společnost VMware představila dva nové open-source projekty, které umožní podnikům využívat nativně cloudové aplikace. Projekt Lightwave zaměřený na oblast identity a správy přístupu, který rozšíří bezpečnost a firemní využití aplikací určených pro cloud, a projekt Photon, odlehčený operační systém Linux optimalizovaný pro nativně cloudové aplikace.

Nové open-source projekty byly vytvořeny proto, aby umožnily vývojářům bezpečně vytvářet, a nasazovat a spravovat nativně cloudové aplikace. Budou integrovány se sjednocenou platformou pro hybridní cloud od VMware a vytvoří konzistentní prostředí napříč privátním i veřejným cloudem pro podporu nativně cloudových a tradičních aplikací. Díky tomu, že se jedná o open-source projekty, bude VMware spolupracovat s širokým ekosystémem partnerů a komunitou vývojářů, aby zvýšil standardy, bezpečnost a interoperabilitu na trhu nativně cloudových aplikací. Výsledkem pak bude lepší technologie a zcela nové možnosti pro zákazníky.

„S rozšířením naší sjednocené platformy o projekty Lightwave a Photon plní VMware svůj závazek, že zajistí podporu pro všechny podnikové aplikace včetně těch nativně cloudových,“ řekl Kit Colbert, viceprezident a technologický ředitel pro nativně cloudové aplikace ve společnosti VMware. „Pokud budou využity společně, mohou tyto nové open-source projekty poskytnout podnikům to nejlepší z obou světů. Vývojáři ocení přenositelnost a rychlost kontejnerizovaných aplikací, zatímco provozní IT týmy budou schopny zajistit bezpečnost a výkon požadovaný v současném obchodním prostředí.“

Cílem nových projektů je pomoci vývojářům ve firmách bezpečně vytvořit, nasadit a spravovat moderní distribuované aplikace. Open-source projekty jsou odlehčenou a vysoce škálovatelnou technologií, která je optimalizovaná pro zabezpečení a provoz kontejnerizovaných aplikací ve virtuálním prostředí. Projekty jsou vytvořené tak, aby propojily vývojáře s týmy obstarávajícími provoz IT, a zefektivnily tak celý životní cyklus aplikací, od vývoje až po produkci. V budoucnu se počítá s další integrací těchto technologií s portfoliem produktů VMware v oblasti softwarově definovaného datového centra a výpočetních řešení pro koncové uživatele. Díky tomu budou moci firmy lépe využít kontejnerizované aplikace a těžit z vedoucích řešení VMware pro výpočetní výkon, sítě, bezpečnost, úložiště a správu.

Lightwave

Projekt Lightwave je první technologie pro správu přístupu a identity, která rozšiřuje nativně cloudové aplikace o funkce pro bezpečnost v rámci podnikových prostředí. Distribuovaná povaha těchto aplikací, která se může projevit jako složitá síť mikroslužeb a stovky tisíc instancí aplikací, vyžaduje, aby se podniky postaraly o identitu a přístup všech nesouvisejících komponent a uživatelů. Projekt Lightwave umožní firmám zajistit kontrolu přístupu a funkce pro správu identity napříč celou infrastrukturou a skupinou aplikací, včetně všech stádií vývojového cyklu aplikací. Navíc tato technologie umožní podnikům řídit kontrolu přístupu tak, aby pouze autorizovaní uživatelé mohli využívat autorizované kontejnery na autorizovaných hostech prostřednictvím integrace s prostředím hostitele kontejneru, jako je projekt Photon. Klíčové funkce projektu zahrnují:

  • Centralizovanou správu identity – Projekt Lightwave poskytne jedno přihlášení, autentizaci a autorizaci na základě jména a hesla, tokenů a certifikátů. Firmy tak získají jedno společné řešení pro zabezpečení nativně cloudových aplikací.
  • Multi-tenanci – Díky podpoře multi-tenance mohou podnikovou infrastrukturu využívat různé aplikace a týmy.
  • Podporu otevřených standardů - Projekt Lightwave bude zahrnovat více různých otevřených standardů jako je Kerberos, LDAP v3, SAML, X.509 a WS-Trust. Navíc je vytvořen tak, aby mohl spolupracovat s ostatními standardizovanými technologiemi v datovém centru.
  • Škálovatelnost pro podnikové prostředí.
  • Certifikaci a klíčovou správu – Projekt Lightwave zjednoduší certifikovaný provoz a klíčovou správu napříč infrastrukturou.

Photon

Projekt Photon je přirozeným doplňkem projektu Lightwave. Jde o odlehčený operační systém Linux pro kontejnerizované aplikace. Projekt Photon je optimalizován pro prostředí VMware vSphere a VMware vCloud Air a umožní podnikům provozovat kontejnery i virtuální stroje nativně na jedné platformě a zajistit izolaci kontejnerů, i když běží uvnitř virtuálních strojů. Do budoucna bude projekt schopný zajistit plynulý přenos kontejnerizovaných aplikací z desktopu vývojáře do vývojových a testovacích prostředí. Klíčové funkce projektu zahrnují:

  • Širokou podporu kontejnerových řešení – projekt Photon podporuje Docker, rtk a Garden (Pivotal) kontejnerová řešení, zákazníci si tak mohou vybrat takové řešení, které nejlépe vyhovuje jejich potřebám.
  • Kontejnerová bezpečnost – Projekt Photon nabízí lepší bezpečnost a izolaci kontejnerizovaných aplikací v souvislosti s virtuálními stroji. Autentizace a autorizace prostřednictvím integrace s projektem Lightwave umožní zákazníkům ještě více zabezpečit aplikace v kontejnerové vrstvě.
  • Flexibilní vytváření verzí a rozšiřitelnost – Jako první na trhu poskytuje projekt Photon administrátorům a podnikovým vývojářům rozšiřitelnost a flexibilitu v tom, jak nejlépe aktualizovat prostředí hostitele kontejneru díky podpoře rpm pro vytváření verzí systému založené na obrazech a díky systému správy životního cyklu.