Hlavní navigace

Video: Instalace chladící jednotky datového centra pomocí vrtulníku

27. 5. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vrtulník nad Casablancou a navíc nesoucí nadměrný náklad? To už stojí za povšimnutí…

V nedávné době byl instalován na střechu sídla společnosti Casablanca INT nový chiller typu Emerson CQ4036. Vzhledem k váze této chladící jednotky – cca 4,5t – i jejím rozměrům – 5,0 x 2,2 x 2,5m – musela instalace probíhat pomocí vrtulníku. V úterý 10. 5. 2011 se tedy v časných ranních hodinách nad Prahou vznášel vrtulník s tímto silně specifickým nákladem.

V případě telekomunikační společnosti Casablanca INT, která provozuje vlastní datová centra, se jednalo o zapojení již čtvrtého chilleru v řadě. Připojení této chladící jednotky přineslo zvýšení celkového dostupného chladícího výkonu celého systému o 330kW. Vlastní technické oddělení firmy má již s instalacemi podobných zařízení na střechu budovy (chillery, motorgenerátory, atd.) pomocí vrtulníku zkušenosti, přesto bylo potřeba celou akci pečlivě připravit a do detailu naplánovat, aby nedošlo k ohrožení při přepravě či samotném usazování na určené místo.

Tentokrát byly navíc díky maximální nosnosti vrtulníku přepravovány zvlášť oba šroubové kompresory, a tak se vrtulník otočil nad Casablancou celkem 3x.

Autor článku